رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که براساس یک ارزیابی اطلاعاتی این کشور، روسیه حدود ۷۰ درصد نیرو و وسایط نظامی لازم را برای تهاجم گسترده به اوکراین آماده کرده است.

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند که ارتش روسیه برای تهاجم گستردۀ زمینی به اوکراین به ۱۵۰ هزار سرباز نیاز دارد که این شمار تا نیمۀ ماه جاری (فبروری) در مرزهای این کشور مستقر خواهند شد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

بربنیاد گزارش‌ها، دست‌کم ۱۱۰ هزار نظامی روسیه در مرزهای اوکراین مستقر شده‌اند؛ اما هنوز دربارۀ تصمیم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور برای حمله به اوکراین قطعیت وجود ندارد.

مقام‌های آمریکایی هم‌چنان هشدار داده‌اند که در صورت تهاجم گستردۀ زمینی روسیه به اوکراین، کییف، پایتخت این کشور سریع تصرف و منجر به کشته‌شدن ۲۵ تا ۵۰ هزار غیرنظامی خواهد شد.

طبق این ارزیابی‌ها، حدود ۲۵ هزار نظامی اوکراینی و ۱۰ هزار سرباز روس کشته و یک تا پنج میلیون پناه‌جو به کشورهای همسایه، آواره خواهند شد.

اما روسیه ادعای مقام‌های آمریکایی دربارۀ حملۀ قریب‌الوقوع به اوکراین را تکذیب کرده است.

این در حالی‌ست که نخستین دستهٔ نظامیان آمریکایی روز گذشته وارد پولند شدند. هفتهٔ گذشته، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا دستور اعزام حدود سه هزار سرباز اضافی را به پولند و رومانیا صادر کرد.

منابع نظامی آمریکا گفته‌اند که تا روزهای آینده، حدود یک‌هزارو ۷۰۰ سرباز آمریکایی از ایالات متحده به پولند و ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی از آلمان به رومانیا اعزام خواهند شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هدف از اعزام این نیروها، حمایت و تقویت ناتو در شرق اروپا و جلوگیری از گسترش احتمالی تنش روسیه و اوکراین به این منطقه است.

روسیه اعزام نیروهای آمریکایی به اروپا را محکوم کرده و گفته که این اقدام سبب تشدید تنش‌ها و ایجاد چالش برای دست‌یابی به یک راه حل سیاسی می‌شود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: