دیمتری کولبا، وزیر خارجۀ اوکراین، از حملۀ روسیه به این کشور خبر داده است. او در توییترش نوشته که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه «حملۀ تمام عیار» علیه اوکراین را آغاز کرده است.

به گفتۀ وزیر خارجۀ اوکراین، «این یک جنگ تجاوزکارانه است؛ اما اوکراین از خود دفاع خواهد کرد.» او از جهان خواسته است که پوتین را متوقف کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، رسانه‌ها از شنیده‌شدن صدای پنج تا شش انفجار در کییف، پایتخت اوکراین خبر داده‌اند. به نقل از رسانه‌ها، یک مقام دولتی اوکراین تأیید کرده که پایگاه‌‌های هوایی و نظامی این کشور هدف حمله قرار گرفته است.

پیش‌تر رئیس‌جمهور روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی از آغاز عملیات نظامی خود در منطقه دونباس اوکراین خبر داده بود. او از سربازان اوکراینی در منطقۀ جنگی شرق اوکراین خواسته بود که سلاح‌های‌شان را به زمین بگذارند و به خانه‌هایشان بازگردند.

رئیس‌جمهور روسیه به اوکراین هشدار داده بود که مسئولیت خونریزی‌ها برعهده این کشور خواهد بود.

در همین حال، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحدۀ آمریکا، با پخش بیانیه‌یی روسیه را مسئول مرگ و ویرانی در پی حمله به اوکراین خوانده و گفته است که آمریکا و متحدانش پاسخ هماهنگ و قاطع به روسیه خواهند داد و مسکو را پاسخ‌گو خواهند کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه گفته است که شرایط را در طول شب با تیم امنیت ملی‌اش زیر نظر خواهد داشت و صبح پنج‌شنبه با سران کشورهای گروه هفت دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. او تأکید کرده است که در پی گفت‌وگو با سران کشورهای گروه هفت، تصمیم خود را دربارۀ پاسخ واشنگتن به مسکو به شهروندان آمریکا اعلام خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

از سوی دیگر، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو حملۀ روسیه به اوکراین را گستاخانه و نقض آشکار حقوق بین‌الملل خوانده است. او در توییتریش نوشته که حملۀ روسیه تهدید جدی علیه امنیت اروپا_آتلانتیک است.

قرار است ناتو برای بحث دربارۀ نحوۀ واکنش به این حمله نشستی برگزار کند. هم‌زمان نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل نیز دربارۀ وضعیت اوکراین آغاز شده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: