دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحدۀ آمریکا، از ادامۀ درگیری‌ها میان روسیه و اوکراین هشدار داده و گفته است که تهاجم چندجانبۀ روسیه بر اوکراین، می‌تواند منجر به جنگ جهانی شود.

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در گفت‌وگوی ویژه با فکس‌نیوز تأکید کرده است که دولت جو بایدن، باید برای متوقف‌کردن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اقدامات «بیش‌تر از تحریم‌ها» روی‌دست گیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او گفته است که حملۀ روسیه بر اوکراین هرگز نباید اتفاق می‌افتاد. ترامپ افزوده است: «این یک چیز وحشت‌ناک است. هرگز زیر هیچ شرایطی اتفاق نمی‌افتاد.»

ترامپ هشدار داده است که جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند به بسیاری از کشورهای دیگر کشانده و منجر به جنگ جهانی شود. به گفتۀ او، تهاجم روسیه بر اوکراین، چین را برای تصرف تایوان، جسور کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته از آغاز عملیات نظامی علیه اوکراین خبر داد و بر این کشور حملات هوایی و زمینی خود را آغاز کرد. عملیات نظامی روسیه در اوکراین تاکنون ادامه دارد و بر بنیاد گزارش‌ها سربازان روسی تا شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین رسیده‌اند.

با این حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین تأکید کرده است که از کشورش دفاع می‌کند. او از شهروندانش نیز خواسته است که سلاح بردارند و در برابر تهاجم روسیه مبارزه کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سوی دیگر شماری از کشورهای اروپایی نیز با اعلام پشتی‌بانی از اوکراین گفته‌اند که سلاح و تجهیزات نظامی به این کشور می‌فرستند. در عین حال، این کشورها با محکوم‌کردن تهاجم روسیه تحریم‌هایی را به این کشور وضع کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: