مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجۀ ترکیه، گفته که امارت اسلامی برخی از تعهدات خود را هنوز عملی نکرده است. او تأکید کرده است که امارت اسلامی برای به رسمیت‌‌ شناخته‌شدن از سوی جامعۀ‌ جهانی، باید گام‌های لازم را بردارد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه، گزارش داده که وزیر خارجۀ این کشور در نشست خبری پایانی مجمع دیپلماسی آنتالیا، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران گفته است که حکومت موقت افغانستان باید وعده‌های خود را عملی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او دربارۀ تلاش‌های امارت اسلامی برای به رسمیت شناخته‌شدن از سوی جامعۀ جهانی گفته است: «یک بخش نیازهای افغانستان وابسته به کمک‌های بشری‌ست، اما بخش دیگر آن به مسایل دیگر ارتباط دارد.»

چاووش‌اوغلو در ارتباط دعوت امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی برای شرکت در مجمع آنتالیا تصریح کرده است که «افغانستان نیاز دارد، مسایل خود را به جهانیان اعلام کند.»، به این منظور از آن‌ها برای حضور در این مجمع دعوت شده است.

او تأکید کرده است که ترکیه برای به رسمیت‌شناختن دولت امارت اسلامی عجله‌یی ندارد، «چرا که مانند همه دنیا می‌خواهد اقدامات آنان را زیر نظر داشته باشد.»

چاووش‌اغلو هم‌چنان در زمینۀ مدیریت و تأمین امنیت میدان‌هوایی بین‌المللی کابل و تشکیل شرکت مشترک قطر و ترکیه و انجام گفت‌وگوها در پایتخت سه کشور گفته که تاکنون توافق کامل بین این شرکت‌ با امارت اسلامی در این زمینه حاصل نشده است.

وزیر خارجۀ ترکیه افزوده است: «در تمامی دیدارها با نماینده‌گان دولت موقت اعلام کردیم که این طرح نه برای سودآوری، بلکه گامی در راستای توسعۀ این کشور است». او تصریح کرده که در صورت توافق بر سر مدیریت میدان‌هوایی کابل، مدیریت سه میدان‌هوایی دیگر در مزار شریف، هرات و کندهار نیز به‌عنوان یکی از موضوعات گفت‌گوها ذکر شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این گفته‌ها در حالی مطرح شده که با گذشت حدود هفت ماه از روی‌کارآمدن حکومت امارت اسلامی، هیچ کشوری آن را به رسمیت نشناخته است. تشکیل حکومت فراگیر و تأمین حقوق بشر از شرط‌های جامعۀ جهانی برای به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی‌ست، اما مقام‌های امارت اسلامی هم‌واره تأکید کرده‌اند که این شرط از سوی آنان برآورده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: