آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از محروم‌ماندن زنان و دختران افغانستان از حقوق اساسی‌شان گفته است که امارت اسلامی برای عضویت در جامعۀ جهانی، باید این حقوق را به رسمیت بشناسد.

دبیرکل سازمان ملل در توییترش نوشته است که زنان و دختران در افغانستان بار دیگر از حقوق خود برای آموزش، اشتغال و عدالت برابر محروم می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او از امارت اسلامی خواسته است که برای نشان‌دادن تعهد واقعی به عضویت در جامعۀ جهانی، باید حقوق اساسی انسانی را که متعلق به هر زن و دختر افغانستان است به رسمیت بشناسند و از آن پشتی‌بانی کند.

این در حالی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، زنان و دختران با محدودیت‌های بسیاری روبه‌رو شده و از حق کار و آموزش محروم مانده‌اند. از بیش از پنج ماه به این‌سو دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم اجازۀ رفتن به مکتب را ندارند و زنان از کار در اداره‌های دولتی منع شده‌اند.

این اقدام امارت اسلامی تاکنون واکنش‌های بسیاری را در داخل و خارج از کشور به هم‌راه داشته است. نهادهای بین‌المللی بارها خواهان بازگشایی مکتب‌های دخترانه و اجازۀ رفتن زنان به کار شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما امارت اسلامی هرچند با تعهد بر عملی‌کردن این خواسته‌ها، تاکنون اقدامی نکرده و بر ایجاد چارچوب شرعی در این زمینه‌ها تأکید کرده است.

این در حالی‌ست که تأمین حقوق بشر و حقوق زنان از شرط‌های اساسی جامعۀ جهانی برای به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی گفته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: