امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی امروز که در حاشیۀ نشست «مجمع دیپلماسی آنتالیا» سخن‌رانی می‌کرد، می‌گوید که شهروندان افغانستان یک حکومت دل‌خواه می‌خواهند و امارت اسلامی به دیدگاه و حق آن‌ها در خصوص نظام دل‌خواه‌شان احترام می‌گذارد.

آقای متقی می‌افزاید که امارت اسلامی تلاش می‌کند تا حکومت همه‌شمول به تمام معنا ایجاد کند. از سویی هم، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید که بودجۀ افغانستان پس از ۲۰ سال از درآمدهای داخلی تمویل می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که هیأتی از امارت اسلامی به دعوت دولت ترکیه در نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا شرکت کرده است. به گفتۀ او، در حاشیۀ این نشست نماینده‌گان امارت اسلامی با نماینده‌گان کشورهای قطر، آمریکا و دیگر کشورها، نشست‌های دوجانبه و سه‌جانبه داشته‌اند.

بلال کریمی می‌افزاید که هدف از سفر نماینده‌گان امارت اسلامی به این نشست، تحکیم روابط دیپلماتیک و رسمی با کشورهای جهان گفته شده است. به گفتۀ او، امارت اسلامی تلاش می‌کند که کشورهای جهان در امور دیپلماتیک با آنان کنار بیایند.

با این حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی می‌گویند که هم‌اکنون در تمام کشور امنیت تأمین شده و نیاز است امارت اسلامی افغانستان به رسمیت شناخته شود. نوررحمان جاذب، آگاه مسائل سیاسی می‌گوید که به‌جز از به ‌رسمیت‌شناختن امارت اسلامی، راهی دیگر یا بدیلی برای افغانستان وجود ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نورشاه نورانی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید که امارت اسلامی تمامی شرط‌های جامعۀ جهانی برای به رسمیت‌شناختن را تکمیل کرده است. آقای نورانی می‌افزاید در صورتی که امارت اسلامی به رسمیت شناخته نشود، شهروندان افغانستان دچار مشکلات گوناگون خواهند شد.

لازم به یادآ‌وری‌ست که نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا یک نشست بزرگ دیپلماتیک ا‌ست که به‌منظور رسیده‌گی به چالش‌های جهانی میان دیپلماتان، رهبران و سیاست‌مدارن برگزار می‌شود. دومین دور این نشست روز گذشته در شهر آنتالیای ترکیه آغاز شد و تا یک‌شنبه ادامه خواهد داشت. دور نخست این نشست در سال ۲۰۲۱ برگزار شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: