وزارت خارجۀ آمریکا برای اطلاعات در مورد مارک رندال فرریکس Mark Randall Frerichs، شهروند این کشور، ۵ میلیون دالر جایزه تعیین کرده است.

بر بنیاد معلومات سفارت آمریکا در کابل، مارک رندال فرریکس حدود یک‌سال پیش (در اوایل فبروری ۲۰۲۰ میلادی) در کابل ناپدید شده است. او در زمان ناپدیدشدنش در کابل زنده‌گی می‌کرد. این شهروند آمریکایی نزدیک به سال ۲۰۱۰ به افغانستان آمده بود و از آن‌زمان به این‌سو با یک شرکت ساختمانی کار می‌کرد.

سفارت آمریکا در کابل به مناسبت نخستین سال‌گرد ربوده‌شدن این شهروندش گفته است، اطلاعات هر فردی که منجر به یافتن مکان نگه‌داری مارک رندال فرریکس شود، ضمن محفوظ‌ماندن کامل مشخصاتش، پاداش را به گونۀ کامل دریافت خواهد کرد.

هیلاری فولر رینر، سخنگوی سفارت آمریکا در کابل به سلام‌وطندار می‌گوید که تمام افراد در ۳۴ ولایت افغانستان می‌توانند از طریق شماره‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی به دفتر «جایزه برای عدالت» (RFJ) دست‌رسی داشته باشند. به گفتۀ او، معلومات بیش‌تر در مورد جایزۀ پیشنهادی در وب‌سایت «جایزه برای عدالت» وجود دارد.

براساس معلومات وزارت خارجۀ آمریکا، برنامۀ «جایزه برای عدالت» که توسط این وزارت در سال ۱۹۸۴ راه‌اندازی شده، تاکنون ۱۵۰ میلیون دالر برای بیش از ۱۰۰ تن پرداخته که اطلاعات آن‌ها سبب رهایی شماری از آمریکایی‌ها شده است.

سخنگوی سفارت آمریکا در کابل می‌افزاید، کسانی که در مورد این اختطاف اطلاعات دارند، می‌توانند به دفتر «جایزه برای عدالت» از طریق واتساپ، تیلگرام و سیگنال با شمارۀ ۱۲۰۲۷۰۲۷۸۴۳+ پیام بفرستند.

هیلاری فولر رینر می‌گوید که افراد نیز می‌توانند اطلاعات‌شان را به پولیس فدرال آمریکا یا «اف‌بی‌آی» به نشانی tips.fbi.gov بفرستند یا هم می‌توانند این اطلاعات را با مسئول امنیتی ساحه‌یی سفارت آمریکا در کابل از طریق شماره تلفن ۹۳۰۷۰۰۱۰۸۶۰۰+ در میان بگذارند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا پیش از این گفته بود، تا زمان برگشت مصون او از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند. به همین دلیل، راس ویلسن، سرپرست سفارت آمریکا در کابل با برگزاری سال‌گرد ربوده‌شدن آقای فرریکس از شهروندان افغانستان می‌خواهد، اگر اطلاعاتی در این مورد دارند، فوراً آن را با آن‌ها در میان بگذارند.

دلیل ناپدیدشدن یا ربوده‌شدن احتمالی مارک رندال فرریکس هنوز روشن نیست. این شهروند آمریکایی سفیدپوست است و ۱۸۰ سانتی‌متر قد دارد. او دارای موهای قهوه‌یی و چشمان عسلی‌ست. نام‌برده زمانی که ناپدید شد، ۸۵ کیلوگرام وزن داشت و جای زخم یک انچی نیز در گونۀ چپش وجود دارد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: