Asset 1SWN

سلام وطندار

کشورهای غربی در کابل: حمله بر فعالان رسانه‌یی حمله بر صلح است

Europe

نماینده‌گی‌های سیاسی کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی مقیم کابل حملات هدف‌مند و غیرقانونی اخیر علیه نماینده‌گان رسانه‌ها، رهبران و گروه‌های مذهبی، مدافعان حقوق بشر، دانشجویان، جامعه مدنی و غیرنظامیان را  نکوهش کرده‌اند.

این نماینده‌گی‌های سیاسی با نشر یک اعلامیۀ مشترک گفته‌اند که طالبان و سازمان‌های تروریستی مسئول بیشترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان هستند.

هیأت اتحادیه اروپا، نماینده‌گی‌های دیپلماتیک کشورهای عضو اتحادیه اروپا چک، دانمارک، فنلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هالند، سویدن، آسترالیا، کانادا، نماینده‌گی ناتو در افغانستان، ناروی، بریتانیا و نماینده‌گی ایالات متحده آمریکا در مقیم کابل این اعلامیه را به گونۀ مشترک صادر کرده‌اند.

در  این اعلامیه آمده است: «ما این حملات را نه تنها حملات وحشیانه علیه خون افغانان می‌دانیم، بل‌که حمله به روند صلح افغانستان نیز تلقی می‌کنیم.»

نماینده‌گی دیپلماتیک کشورهای غربی در کابل در این اعلامیه اذعان کرده‌اند که به شجاعت و رشادت مردم افغانستان اطمینان دارند که این حملات به شکست در راستای تحقق هدف حمله‌کننده‌گان به منظور خاموش‌ساختن تنوع تفکر و نظر، به شکست می‌انجامد.

در بخشی از این اعلامیه آمده است: «این امر برای مردم افغانستان بسیار با ارزش است که احساس کنند قادر اند خود را آزادانه تبارز داده و نظریات خود را در بارۀ گفت‌وگوهای صلح ارائه دهند و هم‌چنان به منظور دست‌یابی به صلح پایدار و با ثبات، در این روند شرکت کنند.»

نماینده‌گی سیاسی کشورهای غربی در افغانستان حمایت از جریان آزاد اطلاعات و پاسخ‌گوسازی مرتکبان را به سود هر شخصی خوانده است که مایل به زنده‌گی در یک افغانستان صلح‌آمیز و دموکراتیک است.

نماینده‌گی‌های سیاسی کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی مقیم کابل از تلاش همه افراد و اشخاصی که در افغانستان برای پیشرفت آزادی بیان و آزادی مطبوعات کار می‌کنند، سپاس‌گزاری کرده‌ است.

 هم‌چنان این نهادها از همه طرف‌های جنگ خواسته است که از آزادی و استقلالیت رسانه‌ها و جامعه مدنی در افغانستان پشتی‌بانی کنند؛ زیرا به گفتۀ این نهادها برای تحقق یک دموکراسی پرورنق، فعال و از نظر اقتصادی مناسب، ضروری است.

در پایان این اعلامیه آمده است که کشورهای غربی تعهد خود را در راستای تحقق آزادی همه مردم افغانستان تکرار می‌کنند و خواهان اجرای بی‌درنگ قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بین‌الملل حقوق بشر هستند.

این نهادهای دیپلماتیک از دولت نیز خواسته‌اند که عاملان حمله بر غیرنظامیان، فعالان مدنی و رسانه‌ها را شناسایی و به مصونیت آن‌ها پایان دهد.

در این حال استفانو پونتیکورو، نمایندۀ ملکی ناتو در کابل نیز گفته است که ناتو در محکوم‌کردن حملات به رسانه‌ها، جامعه مدنی و غیرنظامیان در  افغانستان در کنار مردم این کشور و جامعه جهانی، می‌باشد. پونتیکورو در توییتی نگاشته است: «ما از کسانی‌که برای پیش‌برد آزادی بیان و مطبوعات تلاش می‌کنند، قدردانی می‌کنیم.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام