Asset 1SWN

«طالبان مسئول بیشتر خشونت‌های هدفمند هستند»

Europe

اتحادیه اروپا، نماینده‌گی غیرنظامی ناتو در افغانستان و نماینده‌گی‌های دیپلوماتیک شماری از کشورهای امریکایی و اروپایی در افغانستان می‌گویند که طالبان مسئول بیشتر خشونت‌های هدفمند هستند.

این نماینده‌گی‌های دیپلوماتیک مقیم کابل امروز (یک‌شنبه، ۱۲ دلو/بهمن) با نشر یک اعلامیۀ مشترک ادامۀ ترورها، اختطاف‌ها، و تخریب زیرساخت‌ها را نکوهش کرده‌اند و گفته‌اند که این خشونت‌ها جامعۀ مدنی، قضایی، رسانه‌یی، مذهبی، پزشکی و نماینده‌گان غیرنظامی دولت را، آماج قرار می‌دهند.

هیأت اتحادیه اروپا، نماینده‌گی‌ غیرنظامی ناتو در افغانستان و نماینده‌گی سیاسی کشورهای چک، دانمارک، فنلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا،هالند، سویدن، آسترالیا، کانادا، بریتانیا و نماینده‌گی ایالات متحده آمریکا در کابل این اعلامیه را به گونۀ مشترک صادر کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده است که خشونت‌های هدفمند طالبان به ایجاد محیط ناامنی کمک می‌کند که گروه‌های هراس‌افگن و جنایتکار می‌توانند در آن آزادانه، فعالیت کنند.

در این اعلامیه از طالبان خواسته شده‌ که این خشونت‌ها را پایان دهند و تخریب زیرساخت‌ها را متوقف سازند و از حکومت افغانستان خواسته شده که در بارۀ این حملات، بررسی‌های شفاف‌تری انجام دهد.

در ادامۀ اعلامیه آمده‌ است جامعە جهانی سرمایه‌های هنگفتی را در بخش‌های‌ انرژی، مصونیت غذایی، منابع آبی و زیرساخت‌های جاده‌یی برای مردم افغانستان، سرمایه‌گذاری کرده ‌است که طالبان با تخریب مداوم زیرساخت‌های حیاتی، از جمله تخریب جاده‌ها، انفجاردادن پایه‌های شبکه‌های مخابراتی و پایه‌های برق، جهان را «خشمگین» می‌سازند.

این کشورها و سازمان‌ها گفته‌اند که اگر قرار است صلح در افغانستان تأمین شود، باید خشونت‌ها متوقف شوند.

در ماه‌های اخیر انفجار ماین‌های مغناطیسی و ترورهای هدفمند در کابل و شماری از ولایت‌ها به گونه چشمگیری افزایش یافته است. از چندی به این سو تقریبا هر روزه صبح کابل با انفجار ماین آغاز می‌شود.

مسئولان امنیتی نیز طالبان را مسئول این رویدادها می‌خواند، اما طالبان دست داشتن در این رویدادها را رد کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام