سفارت آمریکا در کابل به طالبان گفته است که فوری به خشونت‌ها پایان دهند و با برقراری آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه موافقت کنند. این نهاد امروز در توییترش از طالبان و طرف‌های درگیر خواسته است که جنگ را متوقف و برای پایان‌دادن به رنج مردم افغانستان، به‌طور کامل در گفت‌وگوهای صلح شرکت کنند.

سفارت آمریکا در کابل تأکید کرده است که طالبان و دولت افغانستان باید یک راه‌حل سیاسی برای حل‌وفصل قضایا جست‌وجو کنند که به سود همۀ مردم افغانستان باشد. این نهاد افزوده است که افغانستان نباید بار دیگر به پناه‌گاه امن هراس‌افگنان مبدل شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آمریکا در حالی به برقراری آتش‌بس فوری و گفت‌وگوهای صلح تأکید کرده است که به تازه‌گی دولت افغانستان و طالبان در یک سطح بلند در دوحه گفت‌وگو کردند. این گفت‌وگو برخلاف انتظارات مردم کدام نتیجۀ ملموسی در پی نداشت.

راس ویلسن به طالبان: تلاش برای تضعیف دستاوردها را متوقف کنید

در همین حال، راس ویلسن، سرپرست سفارت آمریکا در کابل می‌گوید که اکنون قرن بیست‌ویک است و در این دوره جایی برای محدودکردن دست‌رسی دختران به مکتب یا حقوق زنان در جامعه، محل کار یا حکومت وجود ندارد.

آقای ویلسن امروز در توییترش طالبان را به ۲۰۲۱ خوش‌آمد گفته و افزوده است که زنان نباید مجبور شوند در مکان‌های عامه بامحرم بروند. او خطاب به طالبان تأکید کرده است: «نباید به زنان دستور داده شود که در جوامع‌شان چه بپوشند، کار خود را از دست دهند … تلاش خود را برای تضعیف دستاوردهای ۲۰ سال گذشته متوقف کنید. به قرن بیست‌ویکم بپیوندید.»به باور سرپرست سفارت آمریکا در کابل، سهم زنان هر کشور یکی از اجزای مهم استعداد انسانی، موفقیت اقتصادی و قدرت کارآفرینی‌ست.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز از وضع محدودیت برای زنان در مناطق زیر ادارۀ طالبان نگرانی کرده است. این کمیسیون هشت روز پیش گفت که طالبان در مناطق تازه‌تصرف‌شده بر گشت‌وگذار زنان بی‌محرم شرعی و حجاب ممنوعیت وضع کرده‌اند.

بر بنیاد یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، بسته‌شدن مکتب‌های دخترانه و مکتب‌های مختلط، ممنوعیت استفاده از تلویزیون، هشدار به پزشکان، دکان‌داران، راننده‌های موتر و ریکشا مبنی بر هم‌کاری‌نکردن با زنان بی‌محرم شرعی، از محدودیت‌های طالبان در مناطق تازه‌تصرف‌شده توسط طالبان است که بیان‌گر نقض حقوق بشری زنان می‌باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند. اما هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان چند روز پیش در پیامی به‌مناسبت عید قربان گفته بود که این گروه به حقوق شهروندان متعهد است و در چوکات «شریعت» محیط مناسب تعلیمی را برای زنان فراهم می‌کند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: