سفارت آمریکا در کابل روز گذشته با پخش اعلامیه‌یی از افزایش خشونت از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته است که تنها در ۱۲ سال گذشته، ۳۸ هزار غیرنظامی در کشور کشته شده‌اند.

این نهاد گفته است: «همان‌گونه که گزارش رسانه‌ها و گزارش دست اول از حمله‌های طالبان به جمعیت غیرنظامی و زیرساخت‌ها در افغانستان را می‌بینیم، ما هم‌چنان خواستار پایان‌دادن به خشونت‌های مداوم هستیم که عمدتاً توسط طالبان انجام می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیه به نقل از ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا آمده است که جهان یک نظام تحمیلی را در افغانستان نمی‌پذیرد. به گفتۀ سفارت آمریکا، مشروعیت و کمک به هر دولت افغانستان تنها در صورتی امکان‌پذیر است که این دولت به حقوق بشر احترام بگذارد و از دید مردم مشروعیت داشته باشد.

 سفارت آمریکا در کابل تأکید کرده که تشدید خشونت‌ها در افغانستان منجر به کشته‌شدن ۳۸ هزار غیرنظامی و زخمی‌شدن بیش از ۷۰ هزار تن شده است. همین‌گونه به گفتۀ این نهاد، میلیون‌ها افغان به‌دلیل کشته و زخمی‌شدن یک عضو خانوادۀ‌شان رنج دیده‌اند.سفارت آمریکا خاطرنشان کرده است که مردم افغانستان به اندازۀ کافی خشونت دیده‌اند. سفارت آمریکا به نقل از لیندا توماس_گرینفیلد، سفیر این کشور در سازمان ملل متحد گفته است که همۀ افغان‌ها سزاوار این هستند که روزهای خوبی بگذرانند و بدون کدام هراس به زنده‌گی عادی‌شان ادامه دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

طبق اعلامیه، آمریکا تعهد کرده است که به افغانستان و مردم این کشور کمک کند. آمریکا تأکید کرده است که به پشتی‌بانی خود از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ادامه می‌دهد و تا سال ۲۰۲۲ میلادی، سه میلیار دالر کمک امنیتی را فراهم می‌کند.

آمریکا در حالی از افزایش خشونت در افغانستان ابراز نگرانی کرده است که طالبان در جریان دو ماه پسین حمله‌‌های‌شان را شدت بخشیده‌اند. طالبان پس از آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی حدود ۱۰۰ ولسوالی را تصرف کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: