هرات که سال‌های پیش از ولایت‌های نسبتاً امن کشور به حساب می‌آمد، اکنون همانند دیگر ولایت‌ها گواه شدیدترین حمله‌های طالبان است.

گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان هرات امروز (دوشنبه، بیست‌وسوم حمل/فروردین) در یک نشست خبری با شماری از نهادهای مدنی از افزایش حمله‌های طالبان و تلفات غیرنظامیان در این ولایت ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که از اول میزان سال پار تاکنون، ۷۳ غیرنظامی در پی درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای امنیتی و حمله‌های طالبان تنها در این ولایت کشته شده‌اند.

به گفتۀ اعضای این گروه، در این مدت ۳۱۷ غیرنظامی نیز در شهر و ولسوالی‌های هرات زخمی شده‌اند. آنان از طرف‌های درگیر می‌خواهند که قوانین جنگی را درنظر گیرند تا غیرنظامیان بیش‌تر تلف نشوند. محمدآصف فیض‌یار، عضو گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان هرات می‌گوید که تنها در ۲۳ روز گذشته نیز ۵ غیرنظامی در این ولایت کشته شده و ۷۱ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

سیداشرف سادات، دیگر عضو گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان هرات نیز از افزایش خشونت‌ها توسط طالبان می‌گوید که ۹۰ درصد این خشونت‌ها در ساحه‌های مسکونی صورت می‌گیرد. آقای سادات از طرف‌های درگیر به‌ویژه طالبان می‌خواهد که در رمضان دست از خشونت بردارند.

شمار دیگری از فعالان مدنی و مدافعان حقوق زن در این نشست نیز از طرف‌های درگیر در کشور می‌خواهند که به مناسبت فرارسیدن رمضان آتش‌بس کنند و از تلاش برای امتیازگیری در نشست استانبول با افزایش خشونت‌ها جلوگیری کنند.

هم‌زمان با افزایش تلفات غیرنظامیان در شش‌ماه گذشته، در این مدت نظامیان نیز تلفات سنگینی را در اثر حمله‌های طالبان متقبل شده‌اند. براساس گفته‌های مسئولان، در ماه‌های اخیر، ولسوالی‌های شیندند، پشتون‌زرغون، چشت، گلران، کشک کهنه، کهسان و غوریان گواه شدیدترین حمله‌های طالبان بوده که در پی آن تلفات سنگینی نیز به نیروهای امنیتی و طالبان به بار آمده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: