آمارهای ارائه‌شده از سوی گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان_هرات نشان می‌دهد که در ماه‌های قوس و جدی سال روان، ۲۴ غیرنظامی تنها در نتیجۀ درگیری‌های رو در رو میان نیروهای امنیتی و طالبان در هرات کشته شده و ۵۱ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

این گروه امروز (شنبه، چهارم دلو/بهمن) در یک نشست خبری از کشیده‌شدن جنگ‌ میان طالبان و نیروهای امنیتی به خانه‌های مسکونی، افزایش تلفات غیرنظامیان و تخلفات جنگی میان دو طرف ابراز نگرانی کرد.

آقا ملنگ برهانی، رئیس شورای مردمی حفاظت از جان غیرنظامیان هرات می‌گوید که بر بنیاد ارزیابی‌های انجام‌شدۀ گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان_هرات، در ماه‌های قوس و جدی سال روان، شمار تلفات غیرنظامیان در نتیجۀ درگیری‌های رو در رو میان نیروهای امنیتی و طالبان نسبت به دو ماه پیش‌تر از آن (میزان و عقرب) افزایش را نشان می‌دهد. بر بنیاد گفته‌های آقای برهانی، در ماه‌های میزان و عقرب سال روان تنها ۱۰ غیرنظامی در هرات کشته شده‌اند.

رئیس شورای مردمی حفاظت از جان غیرنظامیان هرات می‌افزاید که این شمار تلفات غیرنظامیان ولسوالی‌های کهسان، گلران، اوبه، پشتون‌زرغون، کشک کهنه، کرخ، شیندند و غوریان این ولایت را شامل می‌شود.

آقای برهانی از تخلفات جنگی میان نیروهای امنیتی و طالبان انتقاد می‌کند و می‌گوید که در نتیجۀ این درگیری‌های رو در رو، افزون بر تلفات غیرنظامیان، به خانه‌های مسکونی، دکان‌ها و زمین‌های زراعتی مردم هم خسارات هنگفت به بار آمده است. به ‌گفتۀ او، ترورها و تلفات ناشی از جرم‌ها شامل این فهرست نیست.

سیداشرف سادات، رئیس گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان_هرات هم‌چنان در این نشست خبری می‌گوید که براساس بررسی‌های این گروه، در سال ۲۰۲۰ میلادی، جنگ رو در رو میان نیروهای امنیتی و طالبان و دولت، به خانه‌های مسکونی کشیده شده است.

آقای سادات از سپر قراردادن غیرنظامیان و خانه‌های مسکونی در درگیری‌های رو در رو در هرات ابراز نگرانی و تأکید می‌کند که ادامۀ این وضعیت زنده‌گی را برای باشنده‌گان این ولایت دشوار کرده است. او هشدار می‌دهد که اگر تخلفات جنگی و سپر قرارداده‌شدن غیرنظامیان در هرات ادامه داشته باشد، باشنده‌گان ولسوالی‌های این ولایت ناگزیز اند به شهرها آواره شوند.

رئیس گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان_هرات می‌افزاید که به‌خاطر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، در قول‌اردوی ۲۰۷ ظفر کمیسیون حفاظت از جان غیرنظامیان در درگیری‌های رو در رو ایجاد شده است و تلاش می‌شود قوانین جنگی از سوی نیروهای امنیتی رعایت شود.

سیدسبحان رستگار، عضو گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان_هرات می‌گوید، گزارش هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان یا یوناما نیز نشان می‌دهد که از جنوری ۲۰۲۰ میلادی تا ۳۰ سپتامبر همین سال (در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی)، ۲ هزار و ۱۱۷ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۳ هزار ۸۲۲ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

به گفتۀ آقای رستگار، گزارش یوناما نشان می‌دهد که ۴۵ درصد تلفات غیرنظامیان از سوی طالبان، ۲۳ درصد از سوی دولت، ۷ درصد از سوی داعش و متباقی از سوی گروه‌های مسلح غیرمسئول انجام شده است.

فاطمه فراهی، دیگر عضو این گروه در پیوند به به درازاکشید‌ه‌شدن گفت‌وگوهای صلح می‌گوید، مردم نگران‌اند که این گفت‌وگوها بی‌نتیجه بماند. او از طرف‌های درگیر می‌خواهد که با افزایش خشونت‌ها، مادران را داغ‌دار نسازند.

گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان_هرات با به خوانش‌گرفتن قطع‌نامۀ ۶ ماده‌یی از طرف‌های درگیر، به‌ویژه طالبان خواستند میزان خشونت‌ها در کشور را کاهش دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: