Asset 1SWN

تحقیق تازه: افزایش ۳۳۰ درصدی تلفات غیرنظامیان افغانستان در حملات هوایی

US airstrikes in Afghanistan 2

محققان آمریکایی در تحقیقاتی دریافته‌اند که آمار تلفات غیرنظامیان در سه سال گذشته در افغانستان در نتیجۀ افزایش حملات هوایی آمریکا و متحدانش، ۳۳۰ درصد افزایش یافته است.

در تحقیقاتی که توسط واحد «پروژه‌های هزینه‌های جنگ» دانشگاه براون نشر شده آمده است که تغییر سیاست آمریکا در برابر افغانستان و شدت‌بخشیدن حملات به طالبان، مرگ غیرنظامیان را در این کشور به گونۀ چشم‌گیری افزایش داده است.

در این گزارش آمده است، افزایش تلفات غیرنظامیان پس از آن رونما شده که ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۷ اقداماتش را برای هدف قراردادن طالبان بیشتر کرد که در نتیجه تنها در سال گذشته، ۷۰۰ تن کشته شده‌اند.

این تحقیق براساس گزارش‌های سازمان ملل متحد ترتیب شده و بیشترین تلفات غیرنظامیان را پس از حملۀ آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی نشان می‌دهد.

به گفتۀ این محققان، کاهش شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان و فشار بر طالبان به منظور سهم‌گرفتن در روند صلح از جمله دو عامل عمدۀ افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان است.

بر بنیاد این گزارش، پس از توافق آمریکا با طالبان در دوحه، حملات نیروهای آمریکایی کاهش یافته، اما حملات هوایی نیروهای افغانستان چند برابر شده و ادعا شده است که نیروهای امنیتی افغانستان بیشتر از هر زمانی عامل افزایش تلفات غیرنظامیان بوده است.

اما وزارت دفاع کشور ادعا دارد که حملات هوایی به دقت اجرا می‌شود و پیش از هر حمله منطقه به گونۀ دقیق مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید، آنان نیروهای امنیتی پیش از انجام حملات هوایی منطقه را به دقت بررسی می‌کنند و در صورتی‌که حتی یک غیرنظامی در منطقه حضور داشته باشد، عملیات را متوقف می‌کنند.

مسئولان وزارت دفاع طالبان را عامل اصلی تلفات غیرنظامیان در افغانستان می‌دانند. آنان می‌گویند که طالبان در میان خانه‌های مردم جای می‌گیرند و از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی استفاده می‌کنند.

این در حالی‌ست که بر بنیاد آمارهای آخرین گزارش دفتر هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان یا یوناما، تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی ۵ هزار و ۹۳۹ تن بوده است که از این میان ۲ هزار و ۱۱۷ تن کشته و ۳ هزار ۸۲۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام