مسئولان در وزارت صنعت‌وتجارت، می‌گویند که نمایش‌گاهی زیر نام «قزاق-افغان»، امروز (پنج‌شنبه، ۱۲ اسد)، در قزاقستان گشایش یافته است و برای سه روز ادامه می‌یابد. به گفته‌ی مسئولان، ۳۵۰ بازرگان افغان از افغانستان و شماری دیگر از بازرگانان افغان از امارات متحده‌ی عربی، ترکیه، ایران و کشورهای اروپایی در این نمایش‌گاه اشتراک کرده اند.

آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت‌وتجارت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در این نمایش‌گاه، محصولات افغانستان از قبیل معادن، میوه‌ی خشک و تازه، سبزی، زعفران، قالین، نوشابه و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌‌قیمتی در ۷۰ غرفه به نمایش‌ گذاشته شده است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

شماری از بازرگانان که در نمایش‌گاه قزاق-افغان، کالاهای شان را به نمایش گذاشته اند، برگزاری چنین نمایش‌گاه‌ها در بیرون از کشور را برای معرفی کالاهای شان سودمند می‌دانند.

فیروزه اکبری، بازرگان افغان، می‌گوید که پس از فروپاشی جمهوری، این نخستین نمایش‌گاه در بیرون از افغانستان است که در آن اشتراک کرده است. او، امیدوار است که در پایان این نمایش‌گاه بتواند با بازرگانان قزاقستانی، قرارداد تجاری امضا کند.

فیروزه، می‌افزاید: «محصولات ما زیورات و بخش چوب است که در این‌ جا به نمایش‌ آورده‌ایم. حجم محصولات ما به چهار تا پنج کیلوگرام می‌رسد. در دوران جمهوری به کشورهای دیگر به نمایش‌گاه رفته بودیم؛ ولی پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، این اولین نمایش‌گاه است.»

خیرالدین مایل احمدی، دیگر بازرگان افغان در نمایش‌گاه قزاق-افغان، می‌گوید که برگزاری آن گام مهمی برای رشد بخش تجارت و افزایش دادوستد میان افغانستان و کشورهای دیگر، است.

او می‌گوید: «بازدیدکنندگان زیادی از قزاقستان برای تماشا و آشنایی با پیداوار افغانستان آمده اند. امیدوارم که چنین نمایش‌گاه‌ها راه را برای تجارت بهتر با دیگر کشورها هموار کند. این یک حرکت بسیار خوب برای تاجران افغان است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان وزارت صنعت‌وتجارت، هم‌چنان از امضای چندین قرارداد میان سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان به ارزش بیش از صد میلیون دالر خبر داده اند.

نمایش‌گاه قزاق-افغان، در حالی در قزاقستان برگزار می‌شود که پیش از این، هیئتی از این کشور به هدف سرمایه‌گذاری در افغانستان و بهبود روابط بازرگانی میان دو کشور به افغانستان آمده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: