هم‌زمان با فرا رسیدن فصل خزان و ادامۀ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در دوحۀ قطر، طالبان حملات‌شان را در شماری از ولایت‌ها شدت بخشیده‌اند. از سه روز به این‌سو سیزده ولایت کشور گواه درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان بوده است.

بر بنیاد گزارش‌ها در این درگیری‌ها، ۷۵ نیروی امنیتی و غیرنظامی و ۱۰۷ طالب کشته شده‌ا‌ند.

توریالی طاهری، معاون شورای ولایتی هرات می‌گوید که از سه روز به این‌سو طالبان بر مرکز ولسوالی کرخ در ۴۰ کیلومتری شهر هرات حملاتی را انجام داده‌اند.

به گفتۀ او، در روزهای اخیر ولسوالی‌های غوریان، کرخ و پشتون‌زرغون گواه حملات طالبان بوده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات حملات طالبان بر ولسوالی‌های کرخ و پشتون‌زرغون را تأیید می‌کند؛ اما می‌گوید، این حملات طالبان از سوی نیروهای امنیتی دفع شده است.

روز گذشته، در پی حملات طالبان بر پاسگاه نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های خواجه‌بهاءالدین و دشت‌قلعۀ ولایت تخار، نیز سه نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

هم‌زمان با حملات طالبان در ولایت‌های مختلف کشور، طالبان یک شنبه‌شب گذشته با حمله بر پاسگاه تپۀ زیارت در مرکز ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان نیز سه نیروی امنیتی و یک سرباز پولیس محلی را کشته‌اند.

شیرمحمد نور، عضو شورای ولایتی جوزجان حکومت محلی و مرکزی را در تأمین امنیت ولسوالی فیض‌آباد ناکام می‌خواند.

به همین‌گونه مسئولان امنیتی ولایت فاریاب می‌گویند، در حملۀ هوایی نیروهای امنیتی در این ولایت ۹ طالب کشته و ۱۲ تن‌شان زخمی شده‌اند.

عبدالکریم یورش، سخنگوی فرماندهی پولیس فاریاب می‌گوید، این حملۀ هوایی در ولسوالی خواجه‌سبزپوش انجام شده است.

ولایت کندز نیز از حملات طالبان در امان نبوده است. روز جمعه، طالبان از چندین بخش بر پاسگاه نیروهای امنیتی در ولسوالی علی‌آباد کندز یورش برده‌اند و این پاسگاه را تصرف کرده‌اند.

عبدالمعبود شیرزی، فرمانده پولیس ولسوالی علی‌آباد کندز به سلام‌وطندار می‌گوید، در درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان، ۴ پولیس و ۲ نیروی ارتش کشته و یک پولیس و۷ نیروی ارتش زخمی شده‌اند. به گفتۀ او، ۵ سرباز ارتش و یک پولیس نیز از سوی طالبان اسیر شده‌اند.

خواستیم دیدگاه مسئولان وزارت دفاع را در گزارش داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

ولایت‌های پروان، پکتیا، هلمند، نیمروز، غور و کندهار نیز گواه درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان بوده است.

راس ویلسن، کاردار سفارت آمریکا در کابل امروز (سه‌شنبه، ۲۲ میزان/مهر) می‌‌‌‌گوید که او از در خواست جنرال اسکات میلر، فرماندۀ نیروهای خارجی در افغانستان که از طالبان خواسته تا حملات و خشونت‌‌ها را کاهش دهند، شدیداً حمایت می‌‌کند. به گفتۀ آقای ویلسن، خشونت‌های اخیر طالبان با توافق‌نامۀ صلح دوحه سازگار نیست.

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: