هم‌زمان با افزایش بازداشت‌ها و اخراج مهاجران افغان از سوی پلیس پاکستان، سراج‌الحق، رهبر حزب جماعت اسلامی پاکستان، روز شنبه، ۱۵ میزان، با ارسال بیانیه‌ای به رسانه‌های این کشور، گفته است که اخراج شتاب‌زد‌ه‌ی مهاجران افغان، اختلاف‌ها میان پاکستان و افغانستان را تشدید می‌کند.

رهبر حزب جماعت اسلامی پاکستان، از مقام‌های پاکستان خواسته است که در این دوره‌ی حساس، دشمنی را بیش‌تر نکنند.

او، افزوده است: «افغانستان و پاکستان برادران دوگانگی اند، نمی‌توان آن‌ها را ازهم جدا کرد. تمدن، فرهنگ و مذهب ما مشترک است. باید از تصمیم عجولانه برای اخراج مهاجران افغان اجتناب شود. گام‌های عجولانه به اختلافات و مشکلات در هر دو کشور می‌انجامد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سراج‌الحق، در این بیانیه بر اهمیت هم‌کاری میان افغانستان و پاکستان به منظور ایجاد یک طرح جامع برای بازگشت آرام مهاجران افغان، تأکید کرده است.

در همین حال، عبدالجبار تخاری، سرکنسول افغانستان در پاکستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که بازداشت مهاجران افغان در پاکستان، هنوز هم ادامه دارد و هم‌اکنون بیش از ۹۰۰ مهاجر افغان در زندان‌های این کشور زندانی اند. او می‌‌افزاید: «گرفتاری‌ها هنوز هم جریان دارد، زندانی هم می‌کنند. کسانی که اسناد سازمان ملل متحد دارند، از آن‌ها پول می‌گیرند. ۳۰۰ تن تا کنون رها شده اند.»

از سوی دیگر، آگاهان مسائل سیاسی، در بار‌ه‌ی تأثیرگذاری درخواست رهبر دینی پاکستان مبنی بر تجدید نظر حکومت آن کشور در برابر مهاجران افغان، دیدگاه‌های متفاوتی دارند.

محمدآصف وردک، آگاه مسائل سیاسی، اظهارات سراج‌الحق را ساختگی و تبلیغات می‌خواند و می‌گوید که سخنان او تأثیر مثبتی بر عمل‌کرد دولت پاکستان در برابر مهاجران افغان نخواهد داشت.

او می‌افزاید: «پاکستان دشمن است و این نمایشات آن‌ها، کلش ساختگی است. خود شان فابریکه‌های تروریستی در پاکستان است. آن‌ها هیچ گاه یک افغانستان آرام را نمی‌خواهند. این گپ‌ها تشریفاتی و مطبوعاتی است. آن‌ها هیچ گاه دوست افغانستان نیستند، آن‌ها دنبال این هستند که منافع ما کجا است.»

با این حال، سلیم پیگیر، دیگر آگاه مسائل سیاسی، این اظهارات رهبر حزب جماعت اسلامی پاکستان را سازنده و مثبت می‌خواند و می‌گوید که ادامه‌ی بدرفتاری دولت پاکستان با مهاجران افغان، روابط میان دو کشور را بدتر کرده و به زیان دو طرف تمام خواهد شد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «نظریات آن‌ها تأثیرگذار است. علمای پاکستان در آن کشور قوی است. اگر اخراج اجباری دوام داشته باشد، مناسبات بدتر می‌شود و به زیان هر دو کشور است.»

جاوید مومند، یکی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی، نیز می‌گوید: «باید هر دو طرف، از احترام متقابل و حسن نیت کار بگیرند. روابط حسنه به نفع هر دو کشور است.»

گفتنی است که عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، نیز امروز در نشستی در فرودگاه کابل گفت که ادامه‌ی بدرفتاری‌های کشورهای همسایه با مهاجران افغان، به زیان آنان تمام خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: