Asset 1SWN

راس ویلسن: آمریکا از «حکومت موقت» در افغانستان طرفداری نمی‌کند

Ross Wilson

راس ویلسن، سرپرست سفارت آمریکا در کابل می‌گوید که آمریکا از حکومت موقت طرفداری نمی‌کند. آقای ویلسن امروز (چهارشنبه، ۲۴جدی/دی) در توییتی نوشته است: «ما از حکومت موقت طرفداری نکرده‌ایم و آمریکا از یک حکومت موقت طرفداری نمی‌کند.»

او می‌گوید، آمریکا به یک توافق سیاسی که در آن دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته در افغانستان حفظ شود، متعهد است. سرپرست سفارت آمریکا در کابل می‌افزاید که «نتایج گفت‌وگوهای صلح افغانستان به افغانان بسته‌گی دارد و ما باور داریم که این نتایج باید بازتاب‌دهندۀ آرزوها و خواست‌های مردم افغانستان باشند.»

ویلسن می‌گوید که او با زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان با افغانان در بارۀ نیاز به سرعت‌بخشیدن به روند گفت‌وگوهای صلح در دوحه، صحبت کرده‌اند و دیدگاه‌ها و نگرانی‌های‌شان را پرسیده‌اند.

او تأکید می‌کند که به این گفت‌وگوها ادامه خواهند داد. سرپرست سفارت آمریکا در کابل می‌گوید که کشورش متعهد است تا از طریق یک توافق سیاسی به منازعات افغانستان پایان دهد. او می‌افزاید که این توافق سیاسی باید تضمین کند که افغانستان دموکراتیک، یک‌پارچه و مقتدر باقی می‌ماند که از دست‌آوردهای ۱۹ ساله حفاظت می‌کند و با خود و همسایه‌گانش در صلح باشد.

سرپرست سفارت آمریکا در کابل هم‌چنان می‌گوید که آمریکا خواستار کاهش فوری خشونت و آتش‌بس در افغانستان است.

راس ویلسن، سرپرست سفارت آمریکا در کابل در حالی این سخنان را مطرح می‌کند که به تازه‌گی افراد نزدیک به برخی سیاست‌گران که در سفر اخیر خلیلزاد به کابل با او دیدار کرده‌اند، گفته‌اند که آقای خلیلزاد با آنان در بارۀ طرح ایجاد حکومت موقت گفت‌و‌گو کرده است. اما رئیس‌جمهور غنی پیشتر مخالفت‌اش را با طرح حکومت موقت اعلام‌ کرد و گفت که مسئولیت اساسی‌اش انتقال قدرت به جانشین منتخب‌اش است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام