هم‌زمان با تشدید نگرانی‌ها از داعش به ویژه شاخه‌ی خراسان این گروه، انتقادها و ادعاهایی نیز مبنی بر فعال‌بودن گروه داعش در افغانستان در سطح جهان مطرح شده‌ است.

با این حال، امارت اسلامی در واکنش به نگرانی‌ها از تهدیدهای داعش در افغانستان، تأکید می‌کند که امریکا در تلاش حفظ تهدید داعش در افغانستان است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که امریکا در زمان حضورش در افغانستان نیز دست به همین کار زده بود و اکنون هم در تلاش حفظ تهدید داعش در افغانستان و استفاده از آن به عنوان تبلیغات است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مجاهد می‌افزاید: «امریکایی‌ها از پروسه‌ی داعش در زمان حضورش در افغانستان به گونه‌ای حمایت داشتند و به گونه‌ای تهدید آن را حفظ می‌کردند؛ حالا هم داعش در حالت نابودی است و امریکایی‌ها به دنبال استفاده‌ی تبلیغاتی است و می‌خواهد آن را بزرگ‌نمایی کند.»

با این همه، در ادامه‌ی نگرانی‌ها از حضور و فعالیت داعش در افغانستان، به تاز‌گی ژنرال کنت مکنزی، رییس پیشین فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام)، از رشد داعش در افغانستان اظهار نگرانی کرده‌ است.

این مقام پیشین نظامی امریکا، در گفت‌وگو با شبکه‌ی «ای‌بی‌سی‌ نیوز»، بر نیازمندی حضور امریکا در افغانستان برای نظارت و مقابله با تهدیدهای داعش تأکید کرده ‌است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد اما با تأکید بر جدی‌بودن حکومت سرپرست افغانستان در برابر داعش و گروه‌های دیگر، می‌گوید که حضور داعش در افغانستان به «یک تا دو درصد» تقلیل یافته ‌است و در حالت نابودی قرار دارد.

او در این باره می‌افزاید: «داعش در افغانستان هیچ گونه تهدیدی نیست و نسبت به زمانی که امریکایی‌ها در این جا بودند، حالا به مراتب شکست خورده و تقلیل کرده ‌است و به یک یا دو درصد کاهش پیدا کرده‌ است. ما اطمینان می‌دهیم که داعش و پدیده‌های دیگری که در  افغانستان خواهان جنگ باشند، به شدت کوبیده خواهد شدند.»

از سویی هم، کریستوفر کوستا، دستیار پیشین دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا، در مقاله‌ای به نیویارک تایمز پیشنهاد کرده ‌است که برای ازبین‌بردن تهدید داعش، حکومت امریکا بایستی با امارت اسلامی هم‌کاری‌های استخباراتی داشته باشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: