در شرایطی که نگرانی‌ها از تهدیدهای هراس‌افکنی برخاسته از افغانستان هنوز پابرجاست و این گه‌گاهی از زبان مقام‌های کشورهای مختلف مطرح می‌شود؛ امارت اسلامی تأکید بر از‌بین‌برده‌شدن گروه داعش در افغانستان دارد.

محمد عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، روز گذشته در دیدار با شماری از باشندگان و بزرگان قومی ولایت ننگرهار، گفته که گروه داعش در افغانستان از سوی امارت اسلامی از بین برده شده‌ است.

در خبرنامه‌ی ارگ در این باره به نقل از محمد عبدالکبیر آمده ‌است: «مردم شینوار ننگرهار مانند دیگر باشندگان آن، قربانی گروه فتنه‌گر داعش بودند؛ اما خوش‌بختانه گروه متذکره از سوی امارت اسلامی از بین رفته و مردم ننگرهار از شر آن نجات یافته اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی است که در ۲۷ فبروری سال روان میلادی سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه، فعالیت داعش در افغانستان را تهدید بزرگ به منطقه خوانده و مدعی شده بود که داعش شمار اعضایش در افغانستان را ۱۵ درصد افزایش داده ‌است.

در ادامه‌ی این گونه نگرانی‌ها اما پیش از این ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار گفته بود که حضور داعش در افغانستان به «یک تا دو» درصد کاهش یافته و این گروه توان خود را از دست داده ‌است.

با این حال، آگاهان بر جدی‌بودن امارت اسلامی در بخش مبارزه با تهدیدهای داعش تأکید دارند.

یوسف امین زازی، آگاه مسائل سیاسی و نظامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما داعش را خطر بزرگ به افغانستان و منطقه می‌دانیم؛ شاید عملیات در برابر شان صورت گرفته است؛ اما به این که داعش قطعاً دیگر در افغانستان وجود ندارد، من به این مورد موافق نیستم.»

از سویی هم، آگاهان از رویکرد و نگاه کشورها بر مسئله‌ی هراس‌افکنی در منطقه به ویژه افغانستان، انتقاد دارند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

به باور آنان، کشورها در کنار اظهار نگرانی‌های خود از تهدیدهای هراس‌افکنی و فعالیت گروه‌هایی چون داعش، به دنبال استفاده‌ی ابزاری از این گروه‌ها برای تحقق منافع سیاسی و امنیتی خود شان اند.

طاهر یرغل، آگاه مسائل نظامی و امنیتی، در این باره چنین دیدگاهی دارد: «گروه‌هایی مثل داعش همه‌اش ساخته و بافته‌ی کشورها اند. در حال حاضر هم تبلیغات جدی در مورد داعش از سوی استخبارات‌های غرب و منطقه جریان دارد.»

این در حالی است که در این اواخر افغانستان گواه حمله‌ی جدی داعش نبوده‌ است؛ چیزی که پیش از این گه‌گاهی اتفاق می‌افتاد و منجر به کشته‌شدن شمار زیادی از شهروندان می‌شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: