با وجود نگرانی‌های گاه‌ناگاه کشورهای همسایه و منطقه از حضور گروه‌های هراس‌افکن به ویژه داعش و القاعده در افغانستان، توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان، روز گذشته در یک سخن‌رانی در اندیشکده‌ی استیمسون در امریکا، از عمل‌کرد امارت اسلامی در برابر شاخه‌ی خراسان «داعش» و سرکوب این گروه در افغانستان تحسین کرده است.

کشته‌شدن هشت فرمانده گروه داعش از سوی امارت اسلامی و جلوگیری از حمله‌های این گروه در دو سال گذشته، از مواردی اند که نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان آن را ستوده است.

توماس وست، در این سخن‌رانی گفته است: «نمی‌خواهم در مورد تأثیر عمل‌کرد طالبان/امارت اسلامی در بخش جلوگیری از تهدیدات داعش اغراق کنم. هم‌اکنون حمله‌های داعش در افغانستان به اندازه‌ی گذشته نیست.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید 

با این حال، روز جمعه‌ی گذشته، دو مقام اطلاعاتی امریکا به شبکه‌ی خبری «سی‌ان‌ان» گفتند که القاعده در افغانستان توان احیای مجدد خود را از دست داده ‌است.

در حالی که امریکا از مهار گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان توسط امارت اسلامی راضی می‌نماید، شماری از کشورهای منطقه، در این راستا نگرانی دارند.

در تازه‌ترین مورد از این دست نگرانی‌ها، کشورهای عضو سازمان هم‌کاری‌ شانگهای در نشستی در قزاقستان، از حضور داعش و القاعده در افغانستان اظهار نگرانی کردند.

در واکنش به این نگرانی سازمان هم‌کاری‌ شانگهای، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار نگرانی‌ها در پیوند به تهدیدات هراس‌افکنی در افغانستان را نادرست می‌خواند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

صادق شینواری، آگاه مسائل امنیتی، در پیوند به روایت دوگانه‌ی جهانی از هراس‌افکنی در افغانستان، می‌گوید که کشورها برای رسیدگی به نگرانی‌های هراس‌افکنی از افغانستان، باید باهم هم‌آهنگی داشته باشند.

او می‌افزاید: ‌«برای این که به این نگرانی‌ها نقطه‌ی پایان گذاشته شود، با جمع امریکا کشورهای منطقه و فرامنطقه نشست‌هایی با حضور طالبان/امارت اسلامی به راه بیندازند یا این که کشورها با هم یک جا یک راه‌کار و میکانیزم درستی را روی دست بگیرند.»

پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، کشورهای همسایه و منطقه بارها از حضور گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان اظهار نگرانی کرده اند؛ اما امارت اسلامی همواره تأکید کرده است که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان در برابر دیگر کشورها استفاده کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: