شاخه‌ی خراسان گروه داعش که امارت اسلامی می‌گوید مخفی‌گاه‌هایش در افغانستان را نابود کرده، هنوز هم از نگرانی‌های عمده‌ی جهانی در خصوص افغانستان است. به تازگی شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارشی ادعا کرده که داعش در حال جذب نیرو در افغانستان است و در این بخش به لابی‌گری میان اعضای گروه‌های خارجی در افغانستان و همین گونه اعضای ناراضی امارت اسلامی تمرکز کرده است.

احتمال زنده‌بودن و حضور ثناءالله غفاری، رهبر شاخه‌ی خراسان گروه داعش در کنر و دست‌یابی این گروه به سلاح‌های پیش‌رفته در افغانستان، از دیگر مواردی است که در گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد یادآوری شده است. در بخشی از این گزارش آمده است: «شاخه‌ی خراسان گروه داعش موفق به جذب اعضای جنبش اسلامی ترکستان شرقی در افغانستان شده است و همین گونه چند تن از فرماندهان انصارالله و جماعت‌الاحرار نیز در ننگرهار و کنر به صفوف داعش پیوسته اند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

امارت اسلامی اما جزئیات این گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد را رد و تأکید می‌کند که این گزارش ممکن است از منابع و اطلاعات نادرست تهیه شده باشد. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، با اشاره به جدیت این حکومت برای مهار داعش، تأکید می‌کند که این گروه هم‌اکنون فرصت و امکان «جذب نیرو» در افغانستان را ندارد.

مجاهد در این باره به سلام‌وطندار می‌‌گوید: «این ادعا را ما رد می‌کنیم. داعش در افغانستان در حالت بسیار بدی قرار دارد، آن‌ها فرصت این را ندارند که سربازگیری بکنند یا هم فعالیت؛ هیچ جایی را به دست ندارند و در هیچ جایی تحرک و فعالیت کرده‌ نمی‌توانند. نیروهای امارت اسلامی در برابر آن‌ها قرار دارند و آن‌ها را در معرض نابودی قرار داده‌ اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، صادق شینواری، آگاه مسائل نظامی و امنیتی، باور دارد که نگرانی‌ها از تهدیدهای داعش جدی است و بایستی در برابر آن به شکل اجماع در سطح منطقه مبارزه صورت بگیرد. او در این باره دیدگاه خود را چنین بیان می‌کند: «گروه داعش نه تنها در گذشته به امنیت و ثبات افغانستان یک خطر بود؛ بل فعلاً هم و در آینده هم یک خطر خواهد بود. گروه داعش برای کشورهای منطقه و فرامنطقه هم یک خطر محسوب می‌شود. برای مهارکردن این گروه به یک اجماع و هم‌آهنگی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نیاز مبرم است.»

گفتنی است که پیش از این، امارت اسلامی در برخی نقاط کشور عملیات‌هایی را راه‌اندازی کرده و مدعی شده‌ که در نتیجه‌ی این عملیات‌ها اعضا و مخفی‌گاه‌های گروه داعش از بین برده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: