وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که با نزدیک‌شدن خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان، خشونت‌‌ افزایش یافته و وضعیت امنیتی در این کشور نگران‌کننده است. این وزارت از طالبان خواسته است که خشونت را کاهش دهند و به میز گفت‌وگوهای صلح حاضر شوند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه، هشتم سرطان/تیر) در یک نشست خبری گفته که بیش از ۵۰ درصد روند بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است. به گفتۀ او، هم‌زمان با نزدیک‌شدن خروج کامل، خشونت‌ در افغانستان افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تأکید کرده است که طالبان باید به گفت‌وگوهای صلح برگردند. او افزوده است که آمریکا می‌خواهد روند صلح معنادار باشد تا به یک توافق سیاسی میان دو طرف منجر شود.در همین حال، جان کربی تأکید کرده که تاکنون ۸۹۶ محموله تجهزات نظامی با هواپیمای C-۱۷ از افغانستان منتقل شده است. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هم‌چنان تأکید کرده که ستاد فرماندهی مرکزی این کشور/سنتکام، ۱۵ هزار و ۹۴۳ قطعه تجهیزات نظامی را به سازمان لوژستیک دفاعی آمریکا سپرده است.

آقای کربی گفته که بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان به‌ معنای پایان مأموریت نظامی این کشور در افغانستان است. به گفتۀ او، شماری از سربازان آمریکایی برای حفاظت از حضور دیپلماتیک آمریکا و کمک به تأمین امنیت میدان‌هوایی کابل در افغانستان باقی خواهند ماند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که چند روز پیش یک دیپلمات آمریکایی به سلام‌وطندار گفته بود برای تأمین امنیت دیپلمات‌ها و سفارت این کشور، حدود ۶۰۰ سرباز را در افغانستان نگه‌ می‌دارند. از سوی دیگر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزوده است که این کشور به کمک‌های لوژستیکی و مالی خود به نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهد.

وزارت دفاع آمریکا در حالی از افزایش خشونت در افغانستان ابراز نگرانی کرده است که هم‌اکنون جنگ در بیش‌تر ولایت‌ها جریان دارد. براساس گزارش‌ها، طالبان پس از آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی در ماه می، ده‌ها ولسوالی را تصرف کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: