درست چند ساعت پس از اعلام خروج دست‌کم دو هزار سرباز آمریکایی از افغانستان، طالبان در ولایت‌ کندهار بر کندک قطعۀ خاص با موتر بمب‌گذاری‌شده حمله کردند. افراد نفوذی طالبان در ولسوالی غوریان هرات ۱۲ نیروی خیزش مردمی را به گلوله بستند، در بلخ طالبان ۸ کشته و ۱۱ زخمی دادند، در دو حملۀ جداگانه در بغلان طالبان یک تن را کشتند و ۳ تن را زخمی کردند و هم‌چنان با آتش‌کشیدن ۶ تانکر تیل، ۷ تن را با خود بردند و سرانجام کابل، پایتخت کشور نیز امروز گواه یک انفجار ماین مغناطیسی بود که در نتیجۀ آن دو پولیس کشته شدند و یک تن دیگر زخم برداشت.

این حمله‌ها و خروج سربازان آمریکایی از افغانستان نگرانی‌هایی را در میان مردم و شماری از کشورهای منطقه برانگیخته است. چین، روسیه، ایران و پاکستان همه اظهار داشته‌اند که آنان خواهان خروج مسئولانۀ نیروها که به ثبات افغانستان کمک کند، هستند.

محمدیوسف ایوبی، رئیس شورای ولایتی کندز به سلام‌وطندار می‌گوید، در درگیری پنج‌شنبه‌شب، بیست‌وپنجم جدی/دی در ولسوالی امام‌صاحب این ولایت، به تعداد ۱۰ نیروی امنیتی کشته شدند و ۱۲ تن دیگر شان زخم برداشتند.

میرزامحمد یارمند، معین پیشین وزارت داخله می‌گوید، هرچند خروج سربازان آمریکایی از افغانستان اثرهایی بر جنگ و صلح افغانستان دارد، اما توانایی‌ نیروهای امنیتی افغانستان نیز در صورت مدیریت درست، برای مهار جنگ انکارناپذیر است.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی به سلام‌وطندار می‌گوید، حکومت افغانستان هم‌واره تأکید کرده و گفته است که خروج سربازان آمریکایی بر وضعیت نظامیان افغانستان و امنیت این کشور اثر منفی نخواهد گذاشت.

پیش از این، ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو گفته است که خروج شتاب‌زدۀ سربازان آمریکایی از افغانستان، این کشور را به مکان امن هراس‌افگنان مبدل خواهد کرد.

این در حالی‌ست که روز گذشته وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که شمار سربازانش در افغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش یافته است. طبق اعلام وزارت دفاع آمریکا، سربازان باقی‌مانده در کنار متحدان ناتو و دیگر شریکان‌شان به مأموریت مبارزه با دهشت‌افگنی، مشورت، معاونت و آموزش نظامیان افغانستان ادامه خواهند داد تا این کشور به پناهگاه امن هراس‌افگنان مبدل نشود.

کاهش سربازان آمریکایی در افغانستان در حالی انجام می‌شود که چندی پیش نماینده‌گان طالبان به آمریکا هشدار داده بودند، اگر سربازان‌ این کشور از افغانستان بیرون نشوند، حملات علیه آن‌ها را از سر می‌گیرند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: