محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در جریان سفرشان به آمریکا، روز گذشته (جمعه، چهارم سرطان/تیر) با جو بایدن، رئیس‌جمهور آن کشور دیدار کرده‌اند.

کاخ سفید با پخش اعلامیه‌یی گفته که جو بایدن در این دیدار بر پشتی‌بانی پایدار آمریکا از مردم افغانستان از جمله زنان، دختران و اقلیت‌های این کشور از طریق کمک‌های غیرنظامی، توسعه‌یی و بشردوستانه تأکید کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفته است که کشورش به کمک‌های امنیتی برای پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه می‌دهد. او هم‌چنان گفته است که سربازان آمریکایی از افغانستان بیرون می‌شوند؛ اما پشتی‌بانی آمریکا از افغانستان پایان نمی‌یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طبق اعلامیۀ کاخ سفید، طرف‌های دیدار هم‌چنان توافق کرده‌اند که به مشارکت دو جانبۀ قوی پس از خروج سربازان آمریکایی، ادامه خواهند داد. در اعلامیه آمده جو بایدن در مورد افزایش موارد ابتلا به کرونا در افغانستان ابراز نگرانی کرده و افزوده است که کمک‌های اضطراری صحی از جمله سه میلیون دوز واکسن کرونا را برای افغانستان فراهم می‌کند.

طرف‌های این دیدار بر لزوم وحدت میان رهبران افغانستان در پشتی‌بانی از صلح و ثبات تأکید کرده‌اند و بایدن علاوه کرده است که آمریکا برای پشتی‌بانی کامل از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی متعهد است. آنان در این دیدار توافق کرده‌اند که مشارکت دو جانبۀ قوی میان دو کشور حتی پس از بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان، هم‌چنان ادامه خواهد داشت.در همین حال، محمداشرف غنی دقایقی پس از دیدار با جو بایدن، در یک نشست خبری گفته است که طالبان و پشتی‌بانان‌شان باید بدانند که با زور نمی‌توانند حتی یک افغان را به تسلیمی وادارند. آقای غنی از طالبان خواسته است که با پذیرش آتش‌بس وارد یک روند سیاسی شوند و در غیر آن، طالبان با انتخاب هر راه دیگری، با یک ملت روبه‌رو خواهند شد.

شورای عالی مصالحۀ ملی نیز با پخش اعلامیه‌یی گفته است که طرف افغانستان در این دیدار با بیان وضعیت سیاسی_امنیتی در داخل و برشمردن نیازها و اولویت‌های افغانستان در فصل جدید روابط میان کابل و واشنگتن، خواهان ادامۀ هم‌کاری‌های مشترک میان دو کشور و نیز پشتی‌بانی آمریکا از نیروهای امنیتی و دفاعی و تلاش‌های صلح شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

طبق اعلامیۀ شورای عالی مصالحۀ ملی، رئیس‌جمهور آمریکا خواست‌های طرف افغانستان را پذیرفته و از ادامۀ روابط نزدیک و هم‌کاری‌های مشترک میان دو کشور اطمینان داده است.

رئیس‌جمهور غنی در جریان سفرش به آمریکا روز گذشته با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نماینده‌گان آن کشور در شهر واشنگتن نیز دیدار کرد. ارگ ریاست‌جمهوری با پخش خبرنامه‌یی گفته است که دو طرف در این دیدار دربارۀ فصل جدید مناسبات میان دو کشور و هم‌کاری آمریکا با افغانستان به‌ویژه در زمینۀ تقویت نقش زنان افغان گفت‌‌وگو کرده‌اند.

طبق خبرنامه، بانو پلوسی رابطۀ افغانستان و آمریکا را دوستانه و نزدیک خوانده و افزوده که اکنون این رابطه وارد مرحلۀ جدید شده و آمریکا به آن ارزش قایل است.

رئیس‌جمهور غنی در جریان سفرش به آمریکا با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نماینده‌گان آن کشور در شهر واشنگتن نیز دیدار کرد.

نانسی پلوسی هم‌چنان از رئیس‌جمهور غنی و بانوی نخست کشور به‌خاطر «تقویت جای‌گاه زنان و دختران افغان»، تشکر کرده است.

رئیس‌جمهور غنی و هیأت هم‌راهش که عبدالله عبدالله نیز شامل آن است، شام چهارشنبۀ هفتۀ گذشته در یک سفر رسمی دو روزه به آمریکا رفتند. ارگ ریاست‌جمهوری پیش از این، این سفر را بااهمیت توصیف کرده و گفته بود که آقای غنی و هیأت هم‌راهش در جریان این سفر با رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر مقام‌های این کشور روی فراهم‌سازی تجهیزات نظامی بیش‌تر، ادامۀ آموزش نیروهای امنیتی و دیگر هم‌کاری‌ها صحبت می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: