محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور و هیأت هم‌راهش پس از چاشت روز گذشته (پنج‌شنبه، سوم سرطان/تیر) با سناتور چارلز شومر، رهبر اکثریت دموکرات‌ها و سناتور میچ مکانیل، رهبر اقلیت جمهوری‌‌خواهان و شمار دیگری از سناتوران آمریکایی در واشنگتن دیدار کردند. میچ مکانیل با پخش بیانیه‌یی پس از این دیدار گفته که امیدوار است دولت بایدن خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را به تأخیر بیندازد.

به گفتۀ میچ مکانیل، تصمیم بایدن برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، شریکان افغان آمریکا را در برابر تهدیدها تنها می‌گذارد. آقای مکانیل افزوده که مشاوران بایدن نیز این موضوع را تأیید می‌کنند که به تعبیر او ناگوار است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این سناتور برجستۀ آمریکایی می‌گوید که طالبان با خروج نیروهای آمریکایی جسورتر شده‌اند و در حال عقب‌زدن پیش‌رفت‌ها و دستاوردها به‌ویژه در عرصۀ حقوق زنان در افغانستان هستند و  برای تصرف کابل تلاش می‌کنند.

میچ مکانیل، رهبر اقلیت جمهوری‌‌خواهان

میچ مکانیل گفته نشانه‌هایی فزاینده وجود دارد که سقوط افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی همان‌قدر که غم‌انگیز است، قابل پیش‌گیری نیز می‌باشد. این سناتور آمریکایی می‌افزاید که القاعده در حال آماده‌شدن برای تجدید حیات بلندپروازانۀ خود است و چنان‌که وزیر دفاع آمریکا گفته است، ممکن است این شبکه تا دو سال آینده بار دیگر برای آمریکا تهدید خلق کند.

میچ مکانیل در حالی اذعان می‌کند که تهدید تروریسم در افغانستان رفع نشده و قرار است نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر ام‌سال افغانستان را ترک کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هم‌زمان با این، در جریان روند خروج نیروهای آمریکایی حمله‌های طالبان اوج گرفته و این گروه در روزهای گذشته چندین ولسوالی را تصرف کرده است.

لازم به یادآوری‌ست که محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله روز چهارشنبه از کابل به واشنگتن رفتند. این سفر به دعوت جو بایدن انجام شده است و غنی و عبدالله را امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری، محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه، حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی، عبدالمتین بیگ، حبیبه سرابی، فاطمه گیلانی و شهرزاد اکبر، هم‌راهی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: