محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور صبح امروز در سخن‌رانی‌اش پس از ادای نماز عید در ارگ ریاست‌جمهوری با انتقاد از طالبان می‌گوید، این گروه با افزایش جنگ آشکار ساخت که ارادۀ جدی به صلح ندارد و رهایی ۵ هزار زندانی طالبان نتوانست این گروه را به گفت‌وگوهای جدی بکشاند.

محمداشرف غنی می‌افزاید که طالبان در جنگ‌ها ۲۶۰ ساختمان عامه را نابود کرده‌اند و اگر آنان (طالبان) افغان‌اند، باید از نابودکردن تأسیسات عامه دست بکشند و خانه‌های مردم را ویران نکنند. رئیس‌جمهور خطاب به طالبان می‌گوید: «اگر افغان هستید، باید در چارچوب افغانیت جمع شوید. آیا یک پیام مثبت برای مردم مخصوصاً برای زنان افغانستان دارید؟»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، آقای غنی از طالبان می‌پرسد که آیا با حفظ رابطه با جنگ‌جویان خارجی همانند لشکر طیبه، جیش‌ محمد و القاعده می‌خواهند افغانستان را به میدان جنگ گروه‌های هراس‌افگن خارجی مبدل کنند؟

رئیس‌جمهور غنی می‌گوید: «در حال حاضر جنگ تنها برای حفظ نظام نیست، بل‌که جنگ برای حفاظت از زنده‌گی و ملکیت این خاک است.» او نیز از تهیۀ یک پلان برای تغییر اوضاع امنیتی در سه تا شش ماه آینده خبر می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس‌جمهور می‌افزاید: «هفتۀ گذشته را همه روی این سپری کردیم تا یک پلان عاجل عملی ترتیب شود و وضعیت جنگ را تغییر دهد. این برنامه تهیه شده است و از نظر امنیتی دو بخش دارد.» به گفتۀ او، یک بخشی از این برنامه تعیین اولویت‌ها برای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است.

محمداشرف غنی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ستایش می‌کند و می‌گوید که این عید به‌نام آنان (عید سرباز) تجلیل می‌شود. او می‌افزاید: «نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در بیست سال گذشته و به‌خصوص در سه ماه اخیر با قربانی‌های زیادی از خاک و ناموس این سرزمین صادقانه و اخلاص‌مندانه دفاع کرده‌اند.»

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: