محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور که برای گشایش میدان‌هوایی خوست به این ولایت رفته است می‌گوید که طالبان خواهان صلح نیستند و برای بی‌‌گانه‌گان می‌جنگند. محمداشرف غنی خطاب به طالبان می‌گوید که اگر شهروندان افغانستان‌اند، خط مرزی دیورند را به رسمیت نشناسند و سرک‌ها، بندهای آب‌گردان و دیگر تأسیسات عامه را ویران نکنند.

طالبان هنوز به این گفته‌های رئیس‌جمهور واکنشی نشان نداده‌اند.

رئیس‌‎جمهور در بخشی از سخنانش به باشنده‌گان خوست وعده داد که این ولایت را به ولایت درجه اول مبدل و دیگر پروژه‌های توسعه‌یی را نیز در خوست عملی می‌کند.

رئیس‌جمهور غنی در جریان سفرش به خوست، نشست ارشد امنیتی را نیز رهبری کرده است. آقای غنی در این نشست گفته که به‌منظور ترمیم تجهیزات نیروهای هوایی، جایی در امارات متحدۀ عربی در نظر گرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای غنی در این نشست امنیتی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به‌خاطر «شکست‌دادن دشمن» و روحیۀ عالی و ظرفیت بلندشان، تشکری کرده است. او نیز گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی با کم‌بود امکانات روبه‌رو نیستند و به‌خاطر تمویل و تجهیز این نیروها، تعهدات بین‌المللی پابرجاست.

این در حالی‌ست که پیش‌تر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در یک نشست خبری در کابل گفته بود که شماری از نظامیان دولتی به‌دلیل پشتی‌بانی‌نشدن هوایی و کم‌بود امکانات و تجهیزات، پاسگاه‌های‌شان را ترک کرده‌اند.

آقای محب هم‌چنان گفته بود که بیش از دو هزار تن از این نیروها دوباره به صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی پیوسته‌اند. به‌گفتۀ او، در جریان بیش از دو هفتۀ گذشته کم‌بود امکانات و تجهیزات تا حدودی رفع شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، مشاور امنیت ملی کشور دربارۀ ترمیم تجهیزات نیروهای امنیتی و دفاعی گفته بود که بیش‌تر این تجهیزات در داخل کشور ترمیم می‌شود. او افزوده بود که برای ترمیم بخش دیگری از تجهیزات قراردادها امضا شده و به‌زودی تعمیرات آغاز می‌شود.

محمداشرف غنی را در این سفر امرالله صالح، معاون نخستش، شماری از مقام‌های بلندپایۀ دولتی و برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان هم‌راهی می‌کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: