پروژۀ گزارش‌دهی فساد و جرم سازمان‌یافته (OCCRP)، محمداشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان را در فهرست نهایی فاسدترین شخصیت‌های سال معرفی کرده است.

افزون‌بر محمداشرف غنی، الکساندر لوکاشینکو رئیس‌جمهور بلاروس، بشارالاسد رئیس‌جمهور سوریه، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و سبستیان کورز صدراعظم پیشین اتریش به ترتیب نامزدان نهایی شخصیت‌های سال ۲۰۲۱ در زمینۀ فساد و جرم سازمان‌یافته از سوی (OCCRP) معرفی شده‌اند، که سرانجام الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس از سوی این نهاد به‌عنوان فاسدترین شخصیت سال ۲۰۲۱ انتخاب شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این نهاد گفته که غنی به‌دلیل بی‌کفایتی و نیز ترک مردمش در بدبختی، مستحق این جایزه است. به گفتۀ این نهاد، بشاراسد، سوریه را وارد یک جنگ داخلی ویران‌گر کرده و با  ماندن در قدرت، صدها میلیون دالر را دزدیده است. در گزارش هم‌چنان گفته شده که رجب طیب اردوغان بر دولت فاسد نظارت داشته‌ که با استفاده از بانک‌های دولتی، وجوه چین را برای نفت ایران پول‌شویی کرده است.

هیأت داوران پروژۀ گزارش‌دهی فساد و جرم سازمان‌یافته، شامل ۶ عضو از خبرنگاران و کارشناسانی‌ است که دربارۀ فساد تحقیق و گزارش‌دهی می‌کنند. در فهرست ابتدایی آنان ۱۱۶۷ رهبر جهان نامزد شخصیت سال فساد و جرم سازمان‌یافته شناخته شده بود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آقای غنی به تاریخ ۱۵ آگست سال روان میلادی افغانستان را ترک کرد و براساس برخی گزارش‌ها ادعا می‌شود که هنگام خروج از افغانستان “۱۶۹ میلیون دالر” را با خود برده است، اما او این اتهامات را هم‌واره رد کرده و گفته که آماده است تا یک نهاد مستقل اتهامات فساد بر او را بررسی کند. محمد اشرف غنی تاکنون دربارۀ گزارش پروژۀ گزارش‌دهی فساد و جرم سازمان‌یافته واکنشی نشان نداده است.

پروژۀ گزارش‌دهی فساد و جرم سازمان‌یافته (OCCRP)، در سال ۲۰۰۶ تأسیس شده است. این نهاد در سال ۲۰۱۴ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را به‌عنوان شخصیت سال در زمینۀ فساد و جرم سازمان‌یافته معرفی کرده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: