محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور در نشست ویژۀ که در شورای ملی برگزار شد می‌گوید، افغانستان مورد تجاوز قرار گرفته و جنگ جاری در کشور تحمیلی‌ست، ازین‌رو مبارزه در برابر متجاوزان وجیبۀ ملی است.

رئیس جمهور می‌افزاید، برای نجات مردم از کشتار بی‌رحمانه و  ایجاد صلح‌پایدار در کشور مسیر سیاسی و نرمش را پیشه کردیم، اما دشمن نه تنها در راستای صلح گامی برنداشت که نرمش ما را ضعف فرض کرده و آتش جنگ را تشدید کرد.

به گفتۀ آقای غنی، طالبان نسبت به گذشته خشن‌تر، ظالم‌تر و وحشی‌تر شده و تلاش دارند تاریخ و جغرافیای این سرزمین را از میان بر دارند، به همین دلیل مضمون‌های تاریخ و جغرافیه را در مکتب‌های زیر کنترل‌شان از نصاب آموزشی حذف کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید، امروز در برابر یک آزمون بزرگ ملی قرار داریم و اکنون وقت اتحاد و همبستگی است و فرصتی برای گله و شکایت نیست، قضاوت کارکردها را به عهدۀ مردم افغانستان می‌گذاریم.

به گفتۀ غنی، اتفاق و اتحاد شرط پیروزی و بقای ماست و اکنون زمان آن رسیده است که یک گفتمان ملی را شروع کنیم، زیرا در ذهن طالب صلح پایدار وجود ندارد مگر این‌که ما وضعیت را در میدان جنگ تغییر دهیم.

رئیس جمهور غنی، می‌گوید، ما در سه ماه گذشته با یک حالت غیرمترقبه مواجه شدیم و اکنون استقرار نسبی قوا به وجود آمده است و برنامه داریم تا این استقرار در شش ماه آینده کامل شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او از اعضای شورای ملی خواست که برای یک بسیج عمومی بزرگ از نفوذ خود استفاده کنند تا به دشمن جواب قاطع داده و آیندۀ افغانستان را تضمین شود.

غنی در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید، طالبان رابطۀ خود را با گروه‌های تروریستی بین‌المللی بیشتر کرده و قوانین دینی و بین‌المللی را زیرپا گذاشته‌اند.

به گفتۀ او، در پشت نبردهای کنونی افغانستان ائتلاف نامقدسی از تروریستان بین‌المللی، باج‌گیران و قاچاق‌بران قرار دارد، زیرا منافع این گروه‌ها در ناامنی افغانستان تأمین می‌شود.

رئیس جمهور می‌گوید، تمام آماده‎‌گی‌ها گرفته شده تا در شش ماه آینده فتنۀ طالبان دفع شده و در این برنامۀ شش ماهه تمرکز ارتش بر اهداف استراتژیک استوار بوده، تأمین امنیت شهرها ولسوالی‌ها به عهدۀ پولیس بوده و ریاست عمومی امنیت ملی و دفتر شورای امنیت ملی عهده‌دار بسیج عمومی خواهند بود.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان نیز می‌گوید که با خروج نیروهای خارجی تأمین امنیت و دفاع از ارزش‌های جمهوریت و قانون اساسی به عهدۀ نیروهای امنیتی افتاده است و شورای ملی از تمام صلاحیت‌های خود در حمایت از نیروهای امنیتی استفاده می‌کند.

او بسیج مردمی علیه طالبان را مثبت می‌خواند و می‌گوید که ایجاد بسیج ملی روحیۀ نیروهای امنیتی را تقویت می‌کند.

آقای رحمانی می‌گوید، طالبان باید بدانند که جنگ راه حل مشکلات افغانستان نیست و شورای ملی از روند صلح پشتیبانی می‌کند.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان در واکنش به سخنان امروز رئیس‌جمهور در توییترش نوشته است که غنی تلاش داشت با این سخنان وضعیت بد و نگران‌کنندۀ خود را بپوشاند.

او نوشته است، «ملت خاینان ملی را تعقیب و به میز عدالت می‌کشاند» و ارایۀ اتهامات نادرست عمر حکومت غنی را طولانی‌تر نمی‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: