نخستین نشست الکترونیکی کابینه (هفتۀ افغانستان دیجیتالی) امروز در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد. محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور در این نشست می‌گوید که تا وضعیت در میدان جنگ تغییر نکند، طالبان به گفت‌وگوهای جدی حاضر نخواهند شد. رئیس‌جمهور می‌افزاید که برنامۀ واضحی برای تغییر وضعیت روی‌دست گرفته شده است و وضعیت جنگ تا شش ماه آینده به گونۀ بنیادی تغییر می‌کند.

به گفتۀ محمداشرف غنی، طالبان در ۲۴ سال گذشته تغییر مثبت نه، بل تغییر منفی کرده و «ظالم‌تر و وحشی‌تر» شده‌اند. رئیس‌جمهور در این نشست می‌گوید که طالبان اراده‌یی برای صلح و آبادی ندارند. به گفتۀ او، «طالبان دروغ می‌گویند و در صورتی حاضر به گفت‌وگوهای جدی خواهند شد که در میدان جنگ تغییرات بیاید.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید، «نقطۀ اجماع کلی این است که طالبان حاضر به گفت‌وگو نمی‌شوند تا وضعیت نظامی در میدان جنگ تغییر نکند. این‌جاست که انسجام مردمی سرتاسری به‌ کار است.»

نخستین نشست الکترونیکی کابینه (هفتۀ افغانستان دیجیتالی) امروز در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد.

رئیس‌جمهور غنی می‌افزاید که برای تغییر وضعیت میدان جنگ، باید دربارۀ اولویت‌های استراتژیک و تطبیق آن برنامه‌ریزی شود. به گفتۀ او، وظیفۀ اصلی وزارت داخله تأمین امنیت شهرها و ولسوالی‌های کلیدی‌ست و ریاست عمومی امنیت ملی نیز وظیفۀ کلیدی بسیج ملی را برعهده دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، محمداشرف غنی می‌گوید که هم‌اکنون گروه‌های تروریستی برنامه‌های منسجمی را برای بربادی افغانستان طرح کرده‌اند؛ اما نیروهای امنیتی این برنامه‌ها را خنثی خواهند کرد. «تمام قوت‌های سیاه تروریستی بین‌المللی را در خاک مقدس ما وارد کرده است. ضرورت واضح است که شناخته شود، هجوم بر سر حیثیت ما است. اولین کاری که در ولسوالی‌ها می‌کنند، این است که بخش حب‌الوطن/وطندوستی را از کتاب‌های ما می‌کشند.»

از سوی دیگر، اجمل عمر شینواری، سخنگوی مشترک نهادهای امنیتی و دفاعی کشور در یک نشست خبری می‌گوید که در یک هفتۀ گذشته، ۲۲۱ عملیات در ولایت‌های مختلف برضد طالبان انجام شده و در نتیجۀ آن یک‌هزار و ۳۲۳ عضو این گروه کشته شده‌اند. او می‌افزاید که در این هفته، ۶۶ غیرنظامی توسط طالبان کشته و ۱۹۸ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: