در میانه‌ی جنگ خونین اسرائیل و حماس در غزه، سه کشور اروپایی برای به‌رسمیت‌شناسی فلسطین به عنوان کشوری مستقل اعلام آمادگی کرده ‌اند.

ناروی، ایرلند و اسپانیا، اعلام کرده‌ اند که این سه کشور به گونه‎ی مشترک تصمیم گرفتند تا فلسطین را به ‌رسمیت بشناسند؛ اقدامی که با استقبال برخی کشورها از جمله ترکیه و قطر روبه‌رو شده‌ است.

اسرائیل اما از اقدام این سه کشور اروپایی انتقاد کرده‌ است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در واکنش به این اقدام اعلام کرده‌ است که این تصمیم کمکی به پایان جنگ غزه نمی‌کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این همه، آگاهان باور دارند که عمل‌کرد اسرائیل در غزه و فشار افکار عامه در کشورهای غربی ناشی از این عمل‌کرد اسرائیل، کشورهای غربی را وادار به زیرفشارقراردادن اسرائیل برای به‌رسمیت‌شناسی فلسطین کرده ‌است.

اجمل زرمتی، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «این‌ها به طور دسته‌جمعی خواستند فلسطین را به رسمیت بشناسند. هنوز ۱۴۳ کشور فلسطین را به رسمیت شناخته اند؛ امیدوارم این دوام پیدا بکند تا فشارهای دیپلماتیک برای پایان جنگ بالای اسرائیل افزایش پیدا کند.»

ناروی، ایرلند و اسپانیا، تأکید کرده‌ اند که وجود دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین تنها راه حل پایان تنش‌ها در غزه و کرانه‌ی باختری است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این وجود، برخی از آگاهان هرچند وجود کشور مستقل فلسطین را برای جلوگیری از هجوم نظامی یک نیاز می‌دانند؛ اما راه ‌حل بنیادی در این منطقه را ایجاد کشور مستقل و برقرار حاکمیتی برخاسته از اراده‌ی ساکنان همین منطقه بیان می‌کنند.

ولی فروزان، دیگر آگاه روابط بین‌الملل، در این باره می‌گوید: «طبیعی است که فشار زیاد بالای اسرائیل می‎آید. اگر غزه و کرانه‌ی باختری به رسمیت شناخته شود، در آن جا اسرائیل نمی‌تواند برود بالای کشور مستقل خواسته‌های خود را عملی بسازد و تعزیرات وضع بکند و از مردم حق رأی را بگیرد.»

گفتنی است که پیش از این مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز پس از چند بار رأی‌گذاری، با اکثریت آرا فلسطین را به عنوان عضو کامل این سازمان پذیرفته بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: