در حالی که در نوار غزه درگیری میان نیروهای اسرائیلی و اعضای گروه حماس ادامه دارد، نمایندگان دو طرف با میانجی‌گری مصر، قطر و امریکا برای برقراری آتش‌بس از روز گذشته به این سو در پاریس، پایتخت فرانسه، باهم گفت‌وگو دارند.

اسامه حمدان، یک عضو بلندپایه‌ی گروه حماس، شام گذشته در باره‌ی ادامه‌ی  گفت‌وگوهای آتش‌بس در پاریس، به رسانه‌ها گفته که پاسخ‌ اسرائیل به پیشنهادها برای برقراری آتش‌بس در غزه، منفی است.

او افزوده است: «آزادی اسیرانی که نزد حماس هستند، برای نتانیاهو مهم نیست و هیئت اعزامی او به مذاکرات [به چهار مسئله] نه گفته ‌اند که اولین مورد آن توقف تجاوزات است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

این عضو گروه حماس، افزوده که این گروه در پیوند به پیشنهادهای مطرح‌شده از سوی میانجی‌گران در خصوص تبادل گروگان‌ها و آتش‌بس در غزه، موضع‌گیری مثبتی داشته است.

با این حال، روزنامه‌ی عربی‌زبان تایمزاسرائیل، امروز گزارش داده که هیئت اعزامی اسرائیل به مذاکرات پاریس به ریاست دیوید بارنیا، رییس موساد، چراغ سبز کابینه‌ی جنگ اسرائیل را دریافت کرده تا در موضع خود در باره‌ی تعداد گروگان‌های فلسطینی‌ای که قرار است در مقابل رهایی هر گروگان اسرائیلی رها شوند، نرمش نشان دهد.

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند تا زمانی که قدرت‌های بزرگ برای تأمین آتش‌بس در غزه به تفاهم نرسند، گفت‌وگوها در این باره، نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نوراحمد ثاقب، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره می‌گوید: «تا زمانی که هدف‌های ایران، روسیه و چین برآورده نشود و تسلط امریکا در شرق میانه و آسیا کاهش نیابد، این جنگ ادامه خواهد داشت.»

با این همه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز گذشته طرحی را برای تصویب به اعضای کابینه‌ی سیاسی و امنیتی این کشور ارائه کرده که هدف عمده‌ی آن، شناسایی یک نهاد غیرنظامی است که مسئول غیرنظامی‌کردن نوار غزه خواهد بود و آزادی عمل اسرائیل را حفظ خواهد کرد؛ اما این طرح، به گونه‌ی فوری از سوی مقام‌های تشکیلات خودگردان فلسطین رد و محکوم به شکست توصیف شد.

با گذشت بیش از ۱۴۰ روز از جنگ میان گروه حماس و اسرائیل در نوار غزه، نزدیک به ۳۰ هزار تن در فلسطین کشته و ۷۰ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: