رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده اند که در جریان آتش‌بس و آزادی اسیران، اسرائیل هنوز هم به بازداشت ده‌ها فلسطینی در کرانه‌ی باختری و بیت‌المقدس شرقی، ادامه داده است.

شبکه‌ی خبری الجزیره، گزارش داده است که در چهار روز نخست آتش‌بس، اسرائیل ۱۵۰ اسیر فلسطینی از جمله ۱۱۷ کودک و ۳۳ زن و حماس ۶۹ اسیر از جمله ۵۱ اسرائیلی و ۱۸ تن از کشورهای دیگر را آزاد کرده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

به گفته‌ی انجمن اسیرای فلسطینی، اسرائیل در این چهار روز دست‌کم ۱۳۳ فلسطینی را از اورشلیم شرقی و کرانه باختری بازداشت کرده است.

امانی سرهنه، سخن‌گوی انجمن اسیران فلسطینی، به الجزیره گفته است: «تا زمانی که اشغال وجود داشته باشد، بازداشت‌ها متوقف نخواهد شد. مردم باید این را درک کنند؛ زیرا این یک سیاست مرکزی اشغال‌گری در برابر فلسطینی‌ها و محدودکردن هر گونه مقاومتی است.»

سرحنه، افزوده است هنوز روشن نیست که اسرائیل تضمینی برای بازداشت‌نشدن مجدد رهاشدگان ارائه کرده است یا خیر. «بزرگ‌ترین شواهد مبنی بر این که این افراد ممکن است دوباره بازداشت شوند، این است که بیش‌تر افرادی که اکنون در بازداشت قرار دارند، زندانیان رهاشده اند.»

آتش‌بس با میانجی‌گری قطر از روز جمعه، ۲۴ نومبر پس از ۵۱ روز بمباران شدید اسرائیل در نوار غزه، آغاز شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اسرائیل، از آن زمان تا کنون، بیش از ۱۵ هزار فلسطینی را در نوار غزه کشته است که بیش‌تر شان زنان و کودکان اند.

آتش‌بس چهار روزه‌ی نخست، دوشنبه، ۲۷ نومبر برای دو روز دیگر تمدید شد و انتظار می‌رود که ۶۰ فلسطینی و ۲۰ اسیر دیگر در جریان این آشت‌بس رها شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: