پس از نزدیک به هفت هفته درگیری میان حماس و اسرائیل، آتش‌بس چهارروزه میان دو طرف آغاز شد.

شبکه‌ی خبری الجزیره، گزارش داده است که این آتش‌بس، از ساعت ۷:۰۰ بامداد امروز (جمعه، ۲۴ نومبر) به وقت محلی، آغاز شده است.

بر اساس گزارش، پس از آغاز آتش‌بس، تا کنون هیچ گزارشی در باره‌ی بمباران، حمله‌های توپخانه‌ای و موشکی در دو طرف، پخش نشده است.

در گزارش الجزیره، آمده که قرار است ۱۵۰ اسیر فلسطینی در زندان‌های اسرائیل و ۵۰ اسیر اسرائیلی از سوی گروه حماس در غزه، رها شوند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در گزارش افزوده شده که انتظار می‌رود ۳۹ اسیر فلسطینی و ۱۳ اسیر اسرائیلی، پس از چاشت امروز رها شوند.

بر اساس توافق، ارسال کمک‌های فوری مورد نیاز مانند غذا، آب و دارو به غزه اجازه داده خواهد شد و نیز قرار است نخستین اسیران از جمله زنان سال‌خورده و کودکان زیر ۱۹ سال، ساعت چهار پس از چاشت رها شوند.

دولت مصر، اعلام کرده که قرار است در جریان چهار روز آتش‌بس، روزانه ۱۳۰ هزار لیتر تیل دیزل، چهار کامیون گاز و هم‌چنان ۲۰۰ کامیون حامل کمک‌های انسان‌دوستانه وارد غزه شود. گزارش‌هایی مبنی بر آغاز رفت‌وآمد کامیون‌های حامل مواد سوختی و گاز از گذرگاه رفح، نیز پخش شده است.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده از سوی شبکه‌ی خبری الجزیره، دولت قطر این آتش‌بس را به برای نقض احتمالی، به گونه‌ی جدی زیر نظر خواهد داشت.

نخستین آتش‌بس از زمان آغاز درگیری‌ها در حالی آغاز شده که نیروهای اسرائیلی شهر غزه با جمعیت ۲.۳ میلیون فلسطینی را محاصره کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

به گفته‌ی مقام‌های فلسطین، از زمان آغاز حمله‌های اسرائیل بر غزه، ۱۴۱۰۰ تن کشته شده که حدود ۴۰ درصد آن کودکان بوده و هزاران تن دیگر زخمی شده اند.

پیش از این، سازمان ملل متحد، اعلام کرده بود که حدود ۱.۷ میلیون فلسطینی مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند. هم‌چنان در نتیجه‌ی حمله‌های حماس بر اسرائیل ۱۲۰۰ شهروند این کشور کشته شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: