کمیته‌ی حفاظت از روزنامه‌نگاران (CPJ)، اعلام کرده که خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای کشته‌شده در درگیری‌های حماس و اسرائیل، به ۴۰ تن رسیده است.

این کمیته، با پخش گزارشی گفته که تا کنون، کشته‌شدن ۳۵ خبرنگار فلسطینی، چهار خبرنگار اسرائیلی و یک خبرنگار لبنانی، تأیید شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در گزارش کمیته‌ی حفاظت از روزنامه‌نگاران که شنبه، ۱۱ نومبر، پخش شده، آمده است که در این مدت هشت خبرنگار زخمی، سه خبرنگار ناپدید و ۱۳ خبرنگار دیگر بازداشت شده اند.

بر اساس گزارش، در تازه‌ترین مورد، احمد القره، خبرنگار آزاد و عکاس خبری، جمعه، ۱۰ نومبر، در یک حمله‌ی هوایی اسرائیل در ورودی «الخوزه» در جنوب شهر «خان یونس» در نوار غزه، کشته است.

کمیته‌ی حفاظت از روزنامه‌نگاران، نام‌های خبرنگارانی را که در جنگ حماس و اسرائیل کشته و زخمی شده اند، در وبسایت خود منتشر کرده است.

این کمیته، افزوده که در حال بررسی همه گزارش‌های تأیید‌نشده‌ی متعددی از کشته‌شدن، ناپدیدشدن، زخمی‌شدن و بازداشت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای یا تهدید و آسیب‌رسیدن به دفتر رسانه‌ها و خانه‌های خبرنگاران است.

در بخشی از گزارش آمده است: «تا ۱۱ نومبر، بررسی‌های اولیه‌ی CPJ نشان داده که دست‌کم ۴۰ خبر‌نگار و کارمند رسانه‌ای کشته‌شده در میان بیش از ۱۲ هزار کشته از زمان آغاز جنگ در ۷ اکتبر بوده اند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

پیش از این، مقام‌های اسرائیل گفته بودند که به دلیل حمله‌های هوایی شان به غزه، نمی‌توانند امنیت خبرنگاران را تضمین کنند.

درگیری‌ها میان حماس و اسرائیل، از هفتم اکتبر آغاز شده که از آن زمان تا کنون، بیش از ۱۱۰۷۰ فلسطینی در شهر غزه و کرانه‌ی باختری و ۱۴۰۰ تن در اسرائیل کشته شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: