از آغاز درگیری‌ها میان گروه حماس و اسرائیل در هفت اکتبر تا کنون، ۱۱ هزار و ۳۲۲ تن در فلسطین و اسرائیل کشته شده اند. شبکه‌ی خبری الجریزه به نقل از دفتر اطلاع‌رسانی دولتی در غزه، نوشته است که از آغاز درگیری میان حماس و اسرائیل، یک هزار و ۴۰۰ اسرائیلی در حمله‌های حماس و نُه هزار و ۹۲۲ فلسطینی، در حمله‌های اسرائیل بر نوار غزه، کشته شده اند.

در درگیری میان گروه حماس و ارتش اسرائیل، در کنار نظامیان و شهروندان عادی دو طرف، امدادرسان‌ها نیز کشته و زخمی شده اند. سازمان ملل متحد، می‌گوید که در درگیری میان حماس و ارتش اسرائیل، ۸۸ کارمند UNRWA در غزه کشته شده اند که بیش‌ترین شمار تلفات کارمندان سازمان ملل متحد در یک درگیری را نشان می‌دهد.

از سویی هم، وزیر بهداشت فلسطین، اعلام کرده که از ۷ اکتبر تا کنون، ۱۷۵ کارمند صحی در نوار غزه کشته شده‌ اند. همین گونه، در این مدت، ۱۶ شفاخانه به دلیل حمله‌های اسرائیل، از فعالیت باز مانده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، نیروهای اسرائیلی، بامداد امروز (دوشنبه، ۶ نومبر) شهر غزه را محاصره و ارتباط بخش شمالی آن را با بیرون قطع کرده اند. رسانه‌های اسرائیل، گزارش داده که احتمالاً نیروهای اسرائیلی تا فردا (سه‌شنبه، ۷ نومبر) وارد غزه شوند و درگیری زمینی با نیروهای حماس را آغاز خواهند کرد.

هم‌زمان با این، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که ۷۰ درصد از جمعیت غزه خانه‌های شان را ترک کرده‌ اند و غذا، آب و سوخت مورد نیاز برای ژنراتورها در حال پایان است. حکومت اردن، گفته است که نیروهای هوایی این کشور کمک‌های پزشکی فوری را به شفاخانه‌ی صحرایی اردن در غزه ارسال کرده اند.

حبیب‌الله جعفری، کارشناس روابط بین‌الملل، درگیری میان فلسطین و اسرائیل را یک جنگ وحشتناک و خطرناک عنوان می‌کند و می‌گوید: «اگر جامعه‌ی جهانی در این درگیری‌ها مداخله نکند، دامنه‌ی جنگ گسترش پیدا خواهد کرد و تلفات زیادی که در غزه صورت گرفته است، پیامدهایی نیز دارد و تعداد زیادی نیز بی‌سرپناه شده اند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

همین گونه، با ادامه‌ی بمباران شدید در سراسر غزه از سوی اسرائیل در شب گذشته، پنج کشور عربی به شمول عربستان سعودی، مصر و اردن و ۱۸ سازمان بشردوستانه‌ی ملل متحد و دیگر سازمان‌ها، در بیانیه‌ای مشترک خواستار «آتش‌بس فوری بشردوستانه» در غزه شده اند.

هم‌زمان با این، ارتش اسرائیل، گفته که از یک هفته به این سو حمله‌های زمینی در غزه آغاز شده است و ۳۰ سرباز اسرائیلی کشته شده ‌اند. بر اساس آمار سازمان ملل متحد، با شدت‌گرفتن حمله‌های اسرائیل بر غزه، حدود ۱.۵ میلیون فلسطینی که ۷۰ درصد جمعیت غزه را تشکیل می‌دهند، خانه‌های شان را ترک کرده اند و درگیری در این دو کشور ادامه دارد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: