عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به نقل از رهبران طالبان می‌گوید، تا زمانی که رئیس‌جمهور غنی در قدرت باشد، گروه طالبان حاضر به گفت‌وگو با دولت افغانستان نمی‌شود.

نخست‌وزیر پاکستان این موضوع را روز گذشته در جمعی از خبرنگاران در اسلام‌آباد، پایتخت این کشور مطرح کرده است. به گفتۀ او، رهبران ارشد طالبان چند ماه پیش به او گفته‌ بودند، زمانی با دولت افغانستان گفت‌وگو می‌کنند که اشرف غنی از قدرت کنار برود.

عمران خان تأکید می‌کند که طالبان این موضوع را در واکنش به تلاش‌های او برای ترغیب طالبان به صلح در افغانستان مطرح کرده‌اند. دولت دربارۀ اظهارات عمران خان پاسخ نداد.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

کارشناسان سیاسی نیز به این باور اند، تا زمانی که محمداشرف غنی به‌عنوان رئیس‌جمهور افغانستان در ارگ ایفای وظیفه کند، طالبان صلح را نمی‌پذیرند.بسم‌الله رنجبر، کارشناس سیاسی می‌گوید که جنگ و صلح افغانستان به شکل‌گیری یک حکومت عبوری خواهد انجامید و تا زمانی که آقای غنی در ارگ باقی بماند، چنین اتفاقی نخواهد افتاد. به گفتۀ او، حکومت عبوری تنها در صورتی شکل خواهد گرفت که رئیس‌جمهور غنی از دولت کناره‌گیری کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سوی دیگر، حامد تهذیب، معاون سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در نشست ترویکای گسترده در دوحه با حضورداشت نماینده‌گان کشورهای روسیه، آمریکا، چین و پاکستان، خواهان توقف حمله‌های طالبان بر شهرها و آغاز جدی گفت‌وگوهای صلح و دریافت راه‌حل سیاسی شد.

این در حالی‌ست که در جریان بیش از سه ماه گذشته، طالبان نزدیک به ۲۰۰ ولسوالی را تصرف و در هفتۀ جاری نیز مرکزهای ۱۰ ولایت را تصرف کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: