وزارت خارجۀ کشور با پخش اعلامیه‌یی به اظهارات شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان، دربارۀ مهاجران افغان واکنش نشان داده و از این کشور خواسته است که از مسألۀ مهاجران به‌عنوان ابزار فشار بر افغانستان استفاده نکند. شاه‌محمود قریشی روز گذشته در اظهاراتی گفته که پاکستان در جریان سال‌های گذشته میزبان ۳.۵ میلیون مهاجر افغان بوده است و از این بیش‌تر نمی‌پذیرد.

وزیر خارجۀ پاکستان افزوده است که این کشور باید مرزهای خود را ببندد و از منافع ملی خود دفاع کند. شاه‌محمود قریشی ابراز نگرانی کرده که افزایش خشونت‌ها در افغانستان ممکن است سبب سرازیرشدن مهاجران بیش‌تر به پاکستان شود.

این در حالی‌ست که پیش از این عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز در گفت‌وگوی ویژه با روزنامۀ نیویارک تایمز گفته بود که اگر طالبان بر افغانستان تسلط پیدا کنند، پاکستان مرزهای خود را می‌بندد. نخست‌وزیر پاکستان نیز تأکید کرده بود که تلاش طالبان برای تسلط بر افغانستان از طریق نظامی به جنگ داخلی می‌انجامد و سبب هجوم مهاجران به پاکستان می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، وزارت خارجۀ کشور تأکید کرده که افغانستان پیوسته خواهان بازگشت دوام‌دار و عزت‌مندانۀ مهاجران افغان به کشور بوده است و در این راستا در چهارچوپ ساختارهای موجود هم‌کاری دو جانبه به‌شمول پلان عمل افغانستان_پاکستان برای صلح و همبسته‌گی  APAPPS با جانب پاکستان کار می‌کند.

در اعلامیۀ این وزارت که امروز پخش شده، گفته شده است که انتظار می‌رود کشورهای همسایه از مسألۀ مهاجران به‌عنوان ابزار فشار بر افغانستان استفاده نکنند. وزارت خارجه تأکید کرده که هم‌کاری‌های صادقانۀ پاکستان در راستای ختم خون‌ریزی و تأمین صلح پایدار و همه‌شمول در افغانستان، به ‌مراتب مؤثرتر از اظهار نظرها و پیش‌بینی‌های نگران‌کننده از جانب مقام‌های دولت پاکستان است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

اخیراً مقام‌ها در کابل و اسلام‌آباد وارد یک درگیری لفظی شده‌اند. چندی پیش وزیر داخلۀ پاکستان گفته بود که از طالبان خواسته است تا مانع فعالیت تحریک طالبان پاکستانی و دیگر تروریستان از خاک افغانستان علیه پاکستان شوند.

این سخنان وزیر داخلۀ پاکستان واکنش وزارت خارجه را در پی داشت. وزارت خارجۀ کشور تأکید کرده است که تحریک طالبان در افغانستان هسته‌گذاری نشده است و اسلام‌آباد در برخورد با تروریستان تبعیض نکند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: