شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان میزان بالای خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرده و خواستار کاهش فوری خشونت و تأمین آتش‌بس در کشور شده است.

وزیر خارجۀ پاکستان این اظهارات را در دیدار با محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ افغانستان در حاشیۀ نشست شورای وزیران خارجۀ سازمان هم‌کاری اسلامی در شهر نیامی، پایتخت نایجیریا مطرح کرده است.

وزارت امور خارجۀ کشور امروز (جمعه، هفتم قوس/آذر) در اعلامیه‌یی گفته است که دو طرف در این دیدار در مورد موفقیت روند صلح، برنامۀ همه‌جانبه برای برگشت باعزت پناه‌جویان افغانستانی، اتصال منطقه‌یی و رسیده‌گی به مشکلات تجارتی میان دو کشور گفت‌وگو کرده‌اند.

وزیر خارجۀ کشور در این دیدار نقش کشورهای منطقه و همسایه به‌ویژه پاکستان را در موفقیت روند صلح مهم دانسته و به تقویت هم‌کاری‌ها تأکید کرده است.

به نقل از اعلامیه، دو طرف تصمیم گرفته‌اند با درنظرداشت کارشیوه‌های موجود هم‌کاری دو جانبه و توافق‌هایی که در جریان سفر عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان به کابل صورت گرفته است، کمیته‌های کاری دو کشور اقدامات‌شان را سرعت بخشند.

عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، به تاریخ بیست‌ونهم عقرب در یک سفر رسمی یک‌روزه به کابل آمد. عمران‌خان پس از دیدار با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور، با او در یک نشست خبری مشترک ظاهر شد.

نخست‌وزیر پاکستان در آن نشست خبری گفته بود که به کابل آمده است تا اطمینان بدهد دولت او هر آن‌چه در توان داشته باشد، مردم افغانستان را در راستای کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس کمک خواهد کرد.

از سوی هم، وزیر خارجۀ پاکستان در حالی خواستار کاهش فوری خشونت و تأمین آتش‌بس در افغانستان شده است که خشونت‌های فزاینده در بخش‌های گونه‌گون کشور پیوسته از نظامیان و غیرنظامیان قربانی می‌گیرد.

سه‌شنبۀ همین هفته، چهارم قوس/آذر، دو انفجار پی‌هم ماین در شهر بامیان رخ داد. براساس معلومات شفاخانۀ بامیان، در این انفجارها دست‌ کم ۱۵ تن کشته شده و ۵۸ تن دیگر زخم برداشته‌اند. اما کمیسیون مستقل حقوق بشر در اعلامیه‌یی شمار جان‌باخته‌گان این روی‌داد را ۱۸ غیرنظامی و زخمیان را ۵۹ تن گزارش داده است.

انفجار ماین در بامیان که امن‌ترین ولایت کشور دانسته می‌شود، در نوع خود بی‌پیشینه بوده است.

وزیر خارجۀ پاکستان هم‌چنان در جریان صحبت‌هایش در این نشست، حمله‌های اخیر در بامیان را به شدت محکوم کرده و به خانواده‌های قربانیان و مردم افغانستان تسلیت گفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: