Asset 1SWN

عبدالله در پاکستان: چشم به راه گام‌های عملی مشترک در مسیر صلح هستیم

2290151-1524147803

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی از حکومت و مردم پاکستان به خاطر تلاش‌‌های‌ آنان در راستای تحقق صلح افغانستان سپاس‌گزاری می‌کند و می‌گوید: «چشم به راه گام‌های عملی مشترک در این مسیر هستیم.»

آقای عبدالله که امروز (سه‌شنبه، ۸ میزان/مهر) در انستیتیوت مطالعات استراتیژیک اسلام‌آباد سخنرانی می‌کرد می‌‌گوید، پاکستان در زمینه‌‌سازی برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نقش عمده‌یی را بازی کرده است. او می‌افزاید که پاکستان اکنون «نقش مهم‌تری نه تنها در کمک به پایان رسانیدن موفقانۀ این فرایند بل‌که در ایستادن در کنار مردم و حکومت افغانستان در ساختن منطقۀ صلح‌آمیز و مرفه دارد.»

آقای عبدالله می‌افزاید که اکنون فرصت آن رسیده‌ است تا از «شعارها و بیانه‌های کهنه و تکراری و تیوری‌های توطیه که ما را به عقب نگه‌داشته‌اند، عبور کنیم و فصل تازه‌یی را رقم بزنیم.» رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در بخشی از سخنانش می‌گوید: «ادامۀ وضعیت موجود به سود هر دو کشور نیست. ما به روی‌کردهای تازه نیاز داریم. مردم ما این‌ را از ما توقع دارند و می‌خواهند. بیش‌تر از هرزمانی نیازمندیم تا به منطقۀ خود به عنوان یک منطقۀ واحد ببینیم.»

آقای عبدالله می‌گوید، زمینه‌ها و فرصت‌های فراوانی برای همکاری‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی وجود دارند و با در نظرداشت وضعیت کنونی جغرافیای-سیاسی منطقه فرصت‌های تازه‌‌یی برای همکاری فراهم شده و دو کشور بیش‌تر از هر زمانی به هم‌کاری و تعامل بیش‌تر برای همز‌یستی مسالمت‌آمیز و مرفه نیازدارند.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی به پاکستان اطمینان می‌دهد و می‌گوید، افغانستان نمی‌خواهد و اجازه نمی‌دهد که هیچ هراس‌افگنی در آن حضور داشته باشد و اجازه نمی‌دهد که هیچ گروه و شبکه‌یی تهدیدی برای ملت دیگری باشد.

آقای عبدالله می‌افزاید که: «گفت‌وگوهای بین‌الافغانی کنونی زمینۀ مناسب و امیدوارهایی را فراهم کرده است تا با جنگ خداحافظی کنیم و با استفاده از صبر، گفت‌وگو و گذشت به این توافق برسیم که کشور خود را متحدسازیم.»

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی از تمامی طرف‌ها می‌خواهد که خشونت‌ها را به گونۀ جدی کاهش دهند و با آتش‌بس جامع از آسیب رساندن به غیرنظامیان خودداری کنند.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در سخنرانی‌اش در انستیتیوت مطالعات استراتیژیک اسلام‌‌آباد می‌گوید، یک صلح پایدار در افغانستان تنها توسط افغانان می‌‌تواند حاصل شود نه این‌که از بیرون بر آنان، تحمیل شود.

وزیر خارجۀ پاکستان می‌‌افزاید: «ما نمی‌‌‌خواهیم در امور داخلی شما مداخله کنیم. پیام من به ‌‌شما این است که ما به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی شما احترام می‌‌‌گذاریم و پاکستان هیچ سودی در مداخله در افغانستان، نمی‌‌بیند.»

قرار است رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی امروز با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز دیدار و گفت‌‌وگو کند. آقای عبدالله روز گذشته در یک سفر سه روزه به اسلام‌‌آباد رفت.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام