Asset 1SWN

خواست افغانستان از پاکستان برای وادارکردن طالبان به عملی‌ساختن تعهدات‌شان

MFA Ok 1

وزارت خارجۀ افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجۀ پاکستان که از جو بایدن، رئیس‌جمهور تازۀ آمریکا خواسته تا روند صلح و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را پی‌گیری کند، می‌گوید که کابل از اسلام‌آباد انتظار دارد تا طالبان را به عملی‌ساختن تعهدات‌شان برای کاهش خشونت‌ها، تأمین آتش‌بس و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی وادار کند.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان این سخنان را دو روز پیش در گفت‌وگویی با الجزیره مطرح کرد و افزود که کشورش به تعامل بیشتر با دولت جدید در واشنگتن امیدوار است.

آقای قریشی در این گفت‌وگو، گفت که دولت بایدن باید درک کند که در افغانستان فرصتی وجود دارد و روندی را که آغاز شده باید حفظ کند و این روند را به عقب برنگرداند. او افزوده «این روند باید به پیش برود، زیرا بعد از مدت‌ها، ما در مسیر درست حرکت کرده‌ایم.»

وزارت خارجۀ کشور عصر روز گذشته (شنبه، چهارم دلو/بهمن)  با نشر خبرنامه‌‌یی تأکید کرده که افغانستان از پاکستان و تمامی شرکای بین‌المللی‌ خود انتظار دارد تا طالبان را به عملی‌ساختن تعهدات‌شان وادار سازند؛ تا زمینه برای گفت‌وگوهای معنادار صلح و رسیدن به توافق سیاسی هموار شود.

این وزارت می‌گوید که به‌ منظور دست‌یابی به صلح پایدار در افغانستان، به اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی نیاز است.

دولت افغانستان می‌گوید، طالبان نه ‌تنها به تعهدات خود برای کاهش‌ خشونت‌ها و رفتن به سوی آتش‌بس سراسری عمل نکرده‌اند، بل‌که خشونت‌ها را به‌ گونهٔ بی‌پیشینه افزایش داده‌اند، دست به قتل‌های هدفمند زده‌اند و چالش‌های تازه را در مسیر گفت‌وگوهای صلح ایجاد کرده‌اند.

گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح میان هیأت‌های دولت و طالبان در دوحه ادامه دارد. دور دوم این گفت‌وگوها شانزده روز پیش در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. در چهار روز نخست، سه نشست برای توحید آجندای این گفت‌وگوها میان دو طرف برگزار شد که همه بی‌نتیجه ماندند و تاکنون هیأت‌های گفت‌وگو کننده برای توحید آجندای گفت‌وگوهای صلح به نتیجه نرسیده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام