شیخ رشیداحمد، وزیر امور داخلۀ پاکستان، دو روز پیش به رسانه‌های این کشور گفته بود که مسألۀ ادامۀ کشیدن سیم‌ خاردار روی خط فرضی دیورند با افغانستان حل شده است و آنان با هم‌کاری امارت اسلامی در امتداد این خط سیم‌ خاردار نصب می‌کنند. او گفته بود که نظامیان این کشور برای نصب سیم‌ خاردار قربانی‌های بسیاری داده‌اند و این سیم‌ها هزینۀ مالی نیز در بر داشته است.

با این حال، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی به سلا‌م‌وطندار می‌گوید که دربارۀ خط فرضی دیورند با مقام‌های پاکستانی مدرکی به امضا نرسیده است. او می‌افزاید که امارت اسلامی هنوز در این زمینه با جانب پاکستان به توافق نرسیده است و احتمال دارد وزیر داخلۀ پاکستان دربارۀ تعاملاتی سخن گفته باشد که با حکومت‌های پیشین بر سر آن توافق کرده بودند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، آگاهان امور سیاسی و روابط بین‌الملل ورود امارت اسلامی به مسألۀ خط فرضی دیورند را به زیان‌شان می‌دانند. خپلواک زازی، آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید که مسألۀ خط دیورند می‌تواند حساسیت‌هایی را در میان ساکنان دو سوی خط برانگیزاند و ممکن است دامن‌زدن به این مسایل از سوی مقام‌های پاکستانی برای ایجاد مانع در مسیر مشروعیت نظام کنونی باشد تا میان مردم و نظام فاصله ایجاد شود.

از سویی هم، حمیدالله هوتک، آگاه امور سیاسی، هرگونه تصمیم دربارۀ خط فرضی دیورند را نه کار حکومت که کار ساکنان دو سوی خط می‌داند. او می‌گوید که نصب سیم‌ خاردار روی این خط در زمان حکومت پیشین آغاز شده بود و برخی مناطق سیم‌کشی‌ شده و برخی مناطق دیگر هنوز سیم‌کشی نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ این آگاه سیاسی، اگر امارت اسلامی دربارۀ ادامۀ نصب سیم‌ خاردار با مقام‌های پاکستان موافقت کرده باشد، اشتباه بزرگی را مرتکب شده است و اگر حکومت پیشین دربارۀ نصب سیم‌ خاردار با پاکستان توافق کرده باشد، این موضوع خیانت ملی به‌شمار می‌رود.

لازم به یادآوری‌ست که موضوع نصب سیم‌ خاردار توسط نظامیان پاکستانی پیش از این نیز با واکنش‌های شدید ساکنان دو سوی خط دیورند روبه‌رو شده بود و در برخی مناطق کار به جنگ کشیده شد که تلفاتی نیز در پی‌ داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: