مسئولان ولسوالی زازی آریوب ولایت پکتیا می‌گویند که سربازان خارجی در آن‌سوی خط دیورند سرگرم ایجاد یک پایگاه بزرگ نظامی‌اند تا در آن‌جا جابه‌جا شوند.

کفتان اخلاص، ولسوال زازی آریوب به سلام‌وطندار می‌گوید که خارجی‌ها از منطقۀ شیلوزان تا منطقۀ منگل در آن‌سوی خط دیورند مشغول اکمالات و ایجاد پایگاه‌اند. به گفتۀ او، براساس گزارش‌های کشفی چرخ‌بال‌های جنگی و باری هر روز در این منطقه مشاهده می‌شود.

ولسوال زازی آریوب می‌افزاید: «براساس معلومات کشفی و اوپراتیفی و آن‌چه در منطقه مشاهده می‌شود، منطقۀ شیلوزان حدود ۷ یا ۸ کیلومتر از نقطۀ صفری فاصله دارد. ده‌ها چرخ‌بال روزانه در این منطقه فرود می‌آیند و برمی‌خیزند. کار ساخت پایگاه آغاز شده و این پایگاه از پایگاه لوگر نیز بزرگ‌تر است. نهادهای امنیتی، نیروهای مرزی، امنیت ملی و فرماندهی پولیس این روند را به دقت زیر نظر دارند.»

منطقۀ شیلوزان

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، باشنده‌گان ولسوالی زازی آریوب نیز می‌گویند، از خیلی‌ها شنیده‌اند که سربازان خارجی در آن‌سوی خط دیورند جابه‌جا می‌شوند. به گفتۀ آنان، پروازهای چرخ‌بال‌های سربازان خارجی به تازه‌گی در این منطقه افزایش یافته است.انور صدیقی، عضو شورای قومی زازی آریوب و از باشنده‌گان این ولسوالی می‌گوید: «خیلی‌ها این موضوع را می‌گویند که در آن‌سوی خط دیورند و نرسیده به پاراچنار در منطقۀ موسوم به جاز، پایگاه نظامی ایجاد شده است، آمریکایی‌ها پایگاه نظامی ساخته‌اند و از آن استفاده می‌کنند. این چیزی‌ست که مردم می‌گویند، خودم با چشم خود ندیده‌ام.»

موضوع ایجاد پایگاه نظامیان خارجی در آن‌سوی خط دیورند در حالی مطرح می‌شود که سربازان خارجی در حال بیرون‌شدن از افغانستان‌اند. هنوز روشن نیست که در این پایگاهِ در حال ساخت، سربازانِ در حال خروج آمریکایی جابه‌جا می‌شوند یا خیر. سربازان خارجی تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که وزارت دفاع آمریکا گفته است سربازان این کشور ۵ پایگاه خود در افغانستان را تخلیه کرده و آن را به نیروهای امنیتی سپرده‌اند.

پیش از بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان گزارش‌هایی منتشر شده بود که آمریکا پس از بیرون‌شدن از افغانستان در نظر دارد سربازانش را در منطقه یا در کشورهای نزدیک به افغانستان جابه‌جا کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: