رئیس‌جمهور غنی از طالبان می‌خواهد که از فرصت کنونی به ‌دست آمده در روند صلح، استفاده کنند و به صلح تن دهند. آقای غنی امروز (پنج‌شنبه، ۲۳ ثور/اردیبهشت) پس از ادای نماز عید می‌گوید که با خروج نیروهای خارجی، فرصت بزرگی برای تأمین صلح در کشور‌ به میان آمده و از طالبان می‌خواهد که این فرصت تاریخی را نباید هدر دهند.

رئیس‌جمهور می‌افزاید‌ که آغوش مردم و جمهوریت برای طالبان باز است و به طالبان پیشنهاد کرد که باید با استفاده از فرصت به‌ میان آمده، تمام اقشار جامعه را بپذیرند و برای بحث واقعی و ختم فاجعۀ ۴۱ ساله در یک لویه‌ جرگه شرکت کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای غنی می‌گوید: «به طالبان می‌گوییم، از حالا بهتر فرصت نمی‌یابید. این بزرگ‌ترین فرصت شماست. همه قصه‌ها ختم شد، قوای بین‌المللی برآمدند. مردم افغانستان برای صلح اجماع دارند، مردم افغانستان آغوش برای تان باز کرده‌اند که بیایید. دامن جمهوریت و آغوش مردم بسیار فراخ است.»آقای غنی از تلاش‌ها برای به ‌میان‌آمدن یک اجماع سیاسی در روند صلح افغانستان نیز به مردم اطمینان می‌دهد. او به طالبان می‌گوید که راه‌حل جنگ نه، بل تفاهم و سازش سیاسی است.

رئیس جمهور در بخشی از سخنانش می‌گوید که جنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد ارتش پاکستان در جریان سفرش به کابل، با وضاحت کامل اعلام کرد که احیای امارت اسلامی در افغانستان، به نفع منافع ملی پاکستان نیست.

آقای غنی بیرون‌شدن نیروهای خارجی را بزرگ‌ترین فرصت در تارخ کشور می‌داند و می‌گوید که با بیرون‌شدن نیروهای خارجی از افغانستان، تحکیم حاکمیت کامل ملی به گونۀ کلی و همه‌جانبه صورت می‌گیرد.

او می‌افزاید: «یقین کامل داشته باشید که همکاری‌های بین‌المللی به ‌‌صورت بهتر و مفیدتر تنظیم می‌شود. به ‌زودی شما شاهد یک اجماع منطقه‌یی در روند صلح افغانستان، خواهید بود.»

رییس‌جمهور می‌گوید که کشورهای منطقه، افغانستان را از دید یک فرصت می‌بینند و صلح و ثبات در افغانستان به‌ معنی صلح و ثبات در منطقه‌ است.

از سویی‌هم، رئیس‌جمهور از موج سوم ویروس کرونا در کشور هشدار می‌دهد و از شهروندان می‌خواهد که در روزهای عید توصیه‌های وزارت صحت را در نظر گیرند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: