نشست کشورهای عضو قلب آسیا امروز (سه‌شنبه، دهم حمل/فروردین) در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد و رئیسان‌ جمهور افغانستان و تاجیکستان با وزیران خارجۀ افغانستان، ایران، پاکستان، هند و شمار دیگری از کشورها در این نشست شرکت کرده‌اند.

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور در سخنرانی خود در این نشست می‌گوید که موج جدید تروریسم در افغانستان به اوج رسیده است و هر روز از نظامیان و غیرنظامیان قربانی می‌گیرد. به گفتۀ رئیس‌جمهور، افغانستان در سال ۲۰۲۲ میزبان دهمین نشست کشورهای عضو قلب آسیا خواهد بود و کشورهای عضو باید در بخش‌های مختلف باهم هم‌کاری داشته باشند.

آقای غنی می‌افزاید که امنیت کشورهای منطقه به صلح و امنیت افغانستان بسته‌گی دارد و صلح نه‌تنها یک خواسته؛ بل‌که یک نیاز است. رئیس‌جمهور با اشاره به آتش‌بس در افغانستان می‌گوید که اگر در نتیجۀ گفت‌وگوها آتش‌بس برقرار شود، جامعۀ جهانی باید بر چه‌گونه‌گی عملی‌شدن آن نظارت داشته باشد.

محمداشرف غنی می‌گوید که اگر در نتیجۀ گفت‌وگوها آتش‌بس برقرار شود، جامعۀ جهانی باید بر چه‌گونه‌گی عملی‌شدن آن نظارت داشته باشد.

محمداشرف غنی می‌گوید: «سند صلح باید توسط لویه جرگه تأیید و آتش‌بس باید توسط جامعۀ جهانی نظارت شود. برای صلح باید یک ضمانت بین‌المللی و برای چه‌گونه‌گی مبارزه با تروریسم باید یک چارچوب و برنامۀ منظم وجود داشته باشد.»

در همین حال، امام‌علی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان به هم‌کاری با افغانستان تأکید می‌کند و می‌گوید که در سال آینده تجارت با افغانستان در مقایسه با سال گذشته دو برابر خواهد شد و هم‌کاری‌ها در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دیگر بخش‌ها نیز افزایش می‌یابد.

امام‌علی رحمان از شرکت‌کننده‌گان نشست قلب آسیا خواست که هم‌کاری‌های‌شان در ایجاد صلح در افغانستان و دیگر بخش‌ها را افزایش دهند.

آقای رحمان از شرکت‌کننده‌گان نشست قلب آسیا خواست که هم‌کاری‌های‌شان در ایجاد صلح در افغانستان و دیگر بخش‌ها را افزایش دهند. رئیس‌جمهور تاجیکستان می‌افزاید که به هم‌کاری‌های‌شان در راستای ایجاد صلح در افغاستان ادامه می‌دهند و از نظام کنونی کشور پشتی‌بانی می‌کنند.

لازم به یادآوری‌ست نخستین نشست قلب آسیا در سال ۲۰۱۱ در شهر استانبول ترکیه برگزار شد و اکنون ۱۴ کشور منطقه عضو آن است. در این نشست دربارۀ اوضاع منطقه و افغانستان بحث می‌شود و راه‌کارهایی برای حل مشکلات موجود در منطقه و افغانستان ارایه می‌شود.

در نشست کشورهای عضو قلب آسیا رئیسان جمهور افغانستان و تاجیکستان با وزیران خارجۀ ۱۴ کشور و نماینده‌گان برخی از سازمان‌های بین‌المللی شرکت کرده‌اند.

این نشست سال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا برگزار نشد، اما ام‌سال در تاجیکستان برگزار شد که در کنار رئیسان جمهور افغانستان و تاجیکستان، وزیران خارجۀ ۱۴ کشور و نماینده‌گان برخی از سازمان‌های بین‌المللی نیز در آن شرکت کرده‌اند. قرار است در پایان نشست امروز یک اعلامیۀ مشترک نیز صادر شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: