Asset 1SWN

افغانستان و تاجیکستان پنج تفاهم‌نامۀ همکاری امضا کردند

ExpJYvtXAAQSBOk

ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید که افغانستان و تاجیکستان پنج تفاهم‌نامۀ همکاری را در بخش‌های مختلف امضا کرده‌اند. این تفاهم‌نامه‌ها در جریان سفر محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور به تاجیکستان امضا شده است. آقای غنی و امام‌علی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان هنگام امضای این تفاهم‌نامه‌ها حضور داشته‌اند.

رئیسان جمهور افغانستان و تاجیکستان در حال امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری

طبق خبرنامۀ ارگ ریاست‌جمهوری، این تفاهم‌نامه‌ها در بخش‌های سیاسی، امنیتی، تجارتی، ترانزیتی، ترانسپورتی، انرژی و فرهنگی امضا شده است. در خبرنامه نیز گفته شده است که رئیسان ‌جمهور دو کشور اعلامیۀ مشترک نشست دو جانبۀ افغانستان و تاجیکستان را امضا کرده‌اند.

محمداشرف غنی صبح امروز (دوشنبه، نهم حمل/فروردین) در رأس یک هیأت عالی‌رتبۀ دولتی در یک سفر رسمی دو روزه به تاجیکستان رفت. هدف از سفر آقای غنی شرکت و سخنرانی در نهمین دور نشست وزیران خارجۀ «قلب آسیا_روند استانبول» گفته شده است.

این نشست قرار است فردا سه‌شنبه با حضور وزیران خارجۀ ۱۴ کشور و رئیسان ‌جمهور افغانستان و تاجیکستان برگزار شود. وزیران خارجۀ افغانستان و تاجیکستان به‌ طور مشترک ریاست این نشست را برعهده خواهند داشت.

تقویت اجماع منطقه‌یی دربارۀ صلح افغانستان و توسعۀ هم‌کاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان کشورهای منطقه از موضوع‌های اصلی بحث در این نشست خواهد بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام