Asset 1SWN

غنی با رد طرح آمریکا، پیشنهاد برگزاری انتخابات را در شش ماه آینده ارایه می‌کند

Ghani-2-768x512

خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام ارشد دولت افغانستان گزارش داده است که محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور طرح پیشنهادی آمریکا برای صلح افغانستان را رد و در مقابل طرحی را پیشنهاد کرده است که بر بنیاد آن انتخابات ریاست‌جمهوری در مدت شش ماه برگزار خواهد شد.

این مقام‌ها نیز به رویترز گفته‌اند که محمداشرف غنی این طرح خود را در نشستی که قرار است دربارۀ صلح افغانستان در ترکیه برگزار شود، ارایه می‌کند.

یکی از این مقام‌های ارشد که نخواسته نامش در خبر گرفته شود، به رویترز گفته است طرحی که آنان می‌خواهند در نشست استانبول مطرح کنند، این است که اگر طالبان در مورد آتش‌بس توافق کنند، خواستار انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری خواهند شد.

یکی دیگر از این مقام‌ها نیز گفته است: «رئیس‌جمهور هرگز موافقت نخواهد کرد که کنار برود و هر دولتی که در آینده تشکیل می‌شود، باید از طریق روند دموکراتیک تشکیل شود، نه یک معاملۀ سیاسی.»

یک مقام ارشد سومی نیز گفته که طرح رئیس‌جمهور غنی شامل انتخابات احتمالی زودهنگام است. هرچند این مقام زمان انتخابات را مشخص نکرده، اما گفته است که آقای غنی این طرح خود را پیش از این با زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان هم شریک کرده است.

مقام‌های ارشد دولت افغانستان به رویترز هم‌چنان گفته‌اند به‌ عنوان بخشی از طرح غنی، دولت او از سازمان ملل متحد خواهد خواست که انتخابات جدید را از نزدیک نظارت کند تا اطمینان یابد که از سوی تمامی طرف‌ها پذیرفته شده است. بر بنیاد گزارش رویترز، سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

این در حالی‌ست که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان در یازدهم حوت سال گذشته به کابل آمد. خلیل‌زاد در این سفر طرحی را زیر نام «دولت انتقالی صلح» به رهبران دولت افغانستان پیشکش کرد. بر بنیاد این طرح، پس از حصول توافق بر سر مسایل اساسی و پس از شروع روند آنکارا، انتقال قدرت به دولتی انتقالی صورت می‌گیرد.

رئیس‌جمهور پیش از این نیز با طرح آمریکا برای صلح افغانستان مخالفت و به انتقال قدرت از طریق انتخابات تأکید کرده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام