درست یک‌ شبانه‌روز پس از خواست زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان مبنی بر تسریع روند صلح، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور یک‌بار دیگر تأکید می‌کند که انتقال قدرت از طریق انتخابات یک اصل غیرقابل معامله است. رئیس‌جمهور این سخنان را امروز (شنبه، شانزدهم حوت/اسفند) در مراسم گشایش سال سوم کاری دورۀ هفدهم شورای ملی مطرح کرده است.

آقای غنی می‌گوید، برای تأمین صلح پایدار و واقعی که در آن استقلال و حق انتخاب سرنوشت مردم به دست خودشان رعایت شود، آمادۀ فداکاری‌ست؛ اما از قانون اساسی نمی‌گذرد. رئیس‌جمهور غنی هم‌چنان از طالبان می‌خواهد که دست از شعار بردارند، خشونت‌ها را کاهش دهند و به گفت‌وگوهای صلح حاضر شوند.

محمداشرف غنی می‌گوید: «انتقال قدرت از طریق انتخابات برای ما یک اصل غیرقابل معامله است. ما آماده هستیم که در مورد برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و سراسری تحت مدیریت جامعۀ جهانی متحد بحث کنیم. در مورد تاریخ برگزاری انتخابات هم می‌توانیم صحبت کنیم و به نتیجه برسیم.»

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان نیز در این مراسم فرصت پیش‌آمده برای صلح را مثبت ارزیابی می‌کند و می‌گوید که افغانستان در آزمونی زیر نام صلح قرار دارد. آقای رحمانی خطاب به سران گروه طالبان می‌گوید که اکنون زمان پایان خشونت‌ها فرا رسیده است و باید بدون بهانه به میز گفت‌وگوها برگردند.

میررحمان رحمانی می‌گوید: «هم‌چنان شورای ملی از تحریک طالبان توقع دارد که در گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی از خویش انعطاف نشان داده و از طرح و آجنداهایی که حداقل در شرایط فعلی جنبۀ عملی ندارد، پرهیز کنند، تا برای صلح و ثبات و بازسازی افغانستان باهم تلاش کنیم.»

از سوی دیگر، شماری از اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت در قطر می‌گویند که در دیدار با زلمی خلیل‌زاد روی سرعت‌بخشیدن در روند گفت‌وگوهای صلح، نقش جامعۀ جهانی و تقویت اجماع منطقه‌یی، کاهش خشونت‌ها و پایان جنگ بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

فوزیه کوفی، عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت در توییتر دیدار اعضای این هیأت را با زلمی خلیل‌زاد پربار خوانده و نوشته است که در این دیدار بر نقش مهمی که زنان و نسل جدید می‌توانند در روند صلح داشته باشند، تأکید کرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان در سفرش به کابل، بستۀ پیشنهادی حکومت مشارکتی را با رهبران حکومت و احزاب سیاسی و شماری از سیاست‌گران شریک کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: