محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور امروز در سخنانی به مناسبت نهم حوت، روز ملی سرباز می‌گوید که جامعۀ بین‌المللی ۴۰ سال مردم افغانستان را از صلح محروم کرده است.

از روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی در مراسم ویژه‌یی امروز در مقر وزارت دفاع با حضور رئیس‌جمهور و سایر مقام‌های بلندپایۀ دولتی بزرگ‌داشت شد.

محمداشرف غنی در این مراسم می‌گوید: «جامعۀ بین‌المللی ۴۰ سال است که یک ملت را با تاریخ عظیم، تمدن درخشان و مردم سرزنده از بنیادین‌ترین حق که همانا صلح است، محروم کرده و این قابل تحمل نیست و ما صلح پایدار و باعزت می‌خواهیم و آمدنی است.»

رئیس‌جمهور توضیحات بیش‌تر در مورد این سخنانش نداد، اما گفت که چندی پیش آن را در چهل‌و‌ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز مطرح کرده است. به گفتۀ او، نیروهای امنیتی نقش سازنده در ایجاد فضای مناسب برای صلح دارند و جنگی که در برابر مردم جریان دارد، در تضاد با انسانیت، عدالت و حقانیت است و به اسلام ربطی ندارد.

از سوی هم، محمداشرف غنی می‌افزاید که حفظ، تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان وظیفۀ نخست دولت است.

او هم‌چنان می‌گوید: «امروز برای دولت و ملت افغانستان جای افتخار عظیم است که قوای قهرمان دفاعی و امنیتی خود را تجلیل می‌کنند و از برکت شما، افغانستان محکم و استوار به پا ایستاده شده است.»

به گفتۀ رئیس‌جمهور، اگر نیروهای امنیتی وجود نمی‌داشتند، دولت نیز وجود نداشت و همه مردم و دولت در کنار نیروهای امنیتی ایستاده‌اند و به این نیروها به عنوان یک سرمایۀ ملی نگاه می‌کنند.

آقای غنی می‌افزاید که نیروهای امنیتی افغانستان در شش‌سال گذشته راه چندین ساله را طی کرده‌اند و پشتی‌بانی مردم از این نیروها در ۱۴۰ سال گذشته بی‌نظیر است. رئیس‌جمهور نیروهای امنیتی را حافظان و مجریان قانون اساسی کشور می‌خواند و می‌گوید که این نیروها نه‌تنها از استقلال افغانستان؛ بل‌که از امنیت جهان نیز حفاظت می‌کنند.

آقای غنی در این مراسم وعده داد که در سال ۱۴۰۰ روند خانه‌سازی برای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را آغاز می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: